طراحی وب سایت, طراحی سایت, طراحی پرتال, طراحی وب, پرنیان وب

 • پرنیان وب : طراحی وب سایت , طراحی وب سایت داینامیک , طراحی وب سایت شرکتی , طراحی وب سایت شخصی , طراحی سایت , طراحی وب , طراحی پرتال

 • پرنیان وب : طراحی پرتال , بهینه سازی سایت و سئو , طراحی پورتال , طراحی پرتال شرکتی , طراحی پرتال سازمانی , افزایش رنکینگ وب سایت , طراحی وب سایت


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Unable to access /home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

Warning: file_get_contents(/home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

استفاده از متاتگ ها در صفحات وب

استفاده از متاتگ ها در صفحات وب - طراحی سایت و پرتال پرنیان وب

بطور کلی متاتگ های زیادی با کاربردهای فراوان وجود دارند که ما در اینجا به بررسی و کاربرد برخی از مهمترین آنها می‌پردازیم :

1. عنوان یا Title :

تگ برچسب یا عنوان یک تگ مهم در میان تگهای موجود در HTML است. این تگ که متاسفانه مقداردهی به آن در بسیاری از موارد فراموش می‌شود نقش مهمی در پیدا شدن صفحه شما توسط موتورهای جستجو دارد. اصولا روبوتهای جستجوگر علاقه بسیار زیادی به این تگ دارند. عنوانی که شما برای این قسمت انتخاب می‌کنید همان است که در بالای صفحه مرورگرتان ظاهر می‌شود. بدیهی است که در صورت انتخاب صفحه شما توسط یک بیننده به عنوان سایتهای محبوب ( Favorite ) ، این مقدار بعنوان شناسه سایت، در لیست وی ظاهر می‌شود. بهتر است که این عنوان را بصورت موجز و به گونه‌ای انتخاب کنید که بیانگر محتویات صفحه شما باشد. اینگونه فرض کنید که یک جستجوگر وب کلمه‌ای را جستجو  می‌کند و در لیست موتور جستجو لینکی هم از صفحه شما می‌بیند و چون عنوان صفحه شما در نتیجه جستجو ظاهر می‌شود، بهتر است که آنرا با دقت انتخاب نمایید تا وی را به بازدید از صفحه خود ترغیب کنید.

2. کلمات کلیدی یا Keyword :

حاوی لیستی از لغات هستند که با کاما یا علامت پایپ از هم جدا می‌شوند . مقداردهی به این متاتگ باعث خواهد شد که روبوتهای جستجوگر صفحه شما را در صورت جستجوی هر یک از این کلمات مورد توجه قرار دهند.

3. توضیحات یا Description :

این مقدار در حقیقت توضیحی است درباره عنوان صفحه که به بازدیدکننده توصیفی از محتویات درون صفحه را پس از عمل جستجو خواهد داد. بسیاری از روبوتهای جستجو چند خط ابتدایی متن موجود در صفحه را در صورت نبود این تک به عنوان توضیحات ، در نظر می‌گیرند. برای یک صفحه که قرار است داخل یک فریم بکار برده شود ، مقداردهی به آن لزومی ندارد.

4. مالک صفحه یا Owner :

شاید مقداردهی به این تک در کشورهایی مانند ایران که قانون کپی رایت را رعایت نمی‌کنند ، مهم نباشد لیکن در کشورهای مشمول قانون مقداردهی به این تگ ضرورت دارد. برای مقداردهی به آن معمولا آنرا با پست الکترونیک نویسنده و یا مالک آن صفحه پر می‌کنند.

5. تاریخ انقضاء یا Expiry Date :

بسیاری از صفحات هستند که تاریخ مصرف دارند. یعنی محتویات آنها پس از مدتی ارزش خود را از دست می‌دهند. در چنین مواقعی و برای آنکه موتورهای جستجو به سراغ این صفحات نیایند ، این متاتگ را مقداردهی کرده و با این کار از کش شدن ( Cache ) آن جلوگیری می‌نمایند. این تاریخ با فرمت خاصی که به آن فرمت RFC1123 می‌گویند در متاتگ مربوط قرار داده می‌شود. برخی از موتورهای جستجو زمانهای به روزرسانی هر صفحه را حفظ می‌کنند و توابعی حساس به تاریخ دارند.

6. زبان یا Language :

برخی از مرورگرها از مقدار موجود در این تگ استفاده‌ های مفیدی می‌کنند. اگر شما در این تگ مقدارهای متعددی را بصورت اولویت‌ بندی شده قرار دهید ، بازدیدکنندگان صفحه شما می‌توانند بر اساس پشتیبانی شما از این زبانها مرورگر خود را تنظیم نمایند. سرورهای آپاچی هم با استفاده از این اطلاعات می‌توانند خدمات بهتری را ارائه دهند و یک صفحه را برای زبان دلخواه بازدیدکننده بصورت بهینه‌ای تنظیم نمایند.

7. تنظیم کننده کاراکتر یا Setchar :

اگر شما یک وبلاگ نویس باشید ، با این متاتگ بیشتر از همه تگها برخورد کرده‌اید. با استفاده از این متاتگ شما می‌توانید فونتهای صحیح را برای نمایش صفحه خود در نظر بگیرید. برای مقداردهی به این متاتگ استانداردهای متعددی وجود دارد. بسیاری از آنها را می‌توانید در قسمت Encoding مرورگر خود مشاهده نمایید. مقدار مناسب برای صفحات مبتنی بر زبان فارسی یونیکد ( UTF-8 ) می باشد.

8. روبات ها یا Robots :

این تک رابطه مستقیمی با روبوتهای جستجوگر دارد . با مقدار دهی به این متاتگ می‌توانید نوع برخورد روبوتها با صفحه را تعیین نمایید. این کنترل را می‌توان از طریق فایلی به نام robots.txt که در سرور سایت موجود است نیز انجام داد . با مقداردهی به این تگ به روبوتهای جستجوگر اجازه ثبت صفحه در موتورها را می‌دهیم یا آنرا مطلقا ممنوع می‌نماییم . مقادیری که این متاتگ می‌گیرد به قرار زیر است :

 • ـ ALL
 • ـ NONE
 • ـ INDEX
 • ـ NOINDEX
 • ـ FOLLOW
 • ـ NOFOLLOW
 1. مقدار Index در حقیقت به روبوتها اجازه می‌دهد که این صفحه را در فهرست خود درج نمایند.
 2. مقدار Follow مجوز این را برای روبوتها صادر می‌کند که از این صفحه و لینکهای موجود در آن برای یافتن صفحات و سایتهای دیگر متصل استفاده نمایند.
 3. مقدار Noindex به روبوتها اجازه می‌دهد که حتی در صورت فهرست نشدن صفحه جاری در موتورهای جستجو آنرا برای یافتن لینکهای موجود در آن مورد کاوش قرار دهند.
 4. مقدار Nofollow اجازه فهرست ‌بندی را به روبوتها می‌دهد ، لیکن اجازه کاوش لینکهای موجود در صفحه را مطلقا ممنوع می‌نماید. این امکان می‌تواند در بسیاری از موارد مفید واقع شود. مثلا در حالتیکه بازدید کنندگان قرار است به ازای هر بار بازدید از صفحه شما و استفاده از اطلاعات موجود در آن مبلغی بپردازند.
 5. مقدار None به روبوت می‌گوید که کلا صفحه شما را نادیده بگیرد.

-


 • تعداد بازدید: 2119
 • تاریخ انتشار: چهارشنبه 06 مرداد 1389 ساعت 15:40


طراحی سایت, طراحی وب سایت, طراحی پرتال, طراحی پورتال, طراحی سایت داینامیک, افزایش رنکینگ وب سایت, بهینه سازی وب سایت, طراحی سایت شرکتی, طراحی پرتال سازمانی