طراحی وب سایت, طراحی سایت, طراحی پرتال, طراحی وب, پرنیان وب

  • پرنیان وب : طراحی وب سایت , طراحی وب سایت داینامیک , طراحی وب سایت شرکتی , طراحی وب سایت شخصی , طراحی سایت , طراحی وب , طراحی پرتال

  • پرنیان وب : طراحی پرتال , بهینه سازی سایت و سئو , طراحی پورتال , طراحی پرتال شرکتی , طراحی پرتال سازمانی , افزایش رنکینگ وب سایت , طراحی وب سایت


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Unable to access /home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

Warning: file_get_contents(/home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

نگاهی بر تكنولوژی صفحات LCD

نگاهی بر تكنولوژی صفحات LCD - طراحی سایت و پرتال پرنیان

پیشرفت های تكنولوژیكی یكی پس از دیگری راه را برای بهبود كیفیت زندگی باز می‌كنند. فناوری ‌هایی كه روز به روز به تعداد و انواع آنها افزوده می‌شوند همگی یك هدف را دنبال می‌كنند : رفاه و راحتی بیشتر.

نام LCD  را حتما شنیده‌اید ، نوع جدید از فناوری كه هر روزه بر استفاده بهینه آن افزوده می‌شود ، مانتیورها ، ساعتهای دیجیتالی ، اجاقهای مایكروویو ، دستگاههای پخش سی ‌دی ، دماسنج ‌ها و دستگاههای الكترونیكی فراوان دیگر از بیشمار نمونه ‌های كاربرد این نوع صفحات هستند . بد نیست در مورد آنها به زبانی ساده بیشتر بدانیم ، اینكه LCD چیست ؟ چگونه ساخته می‌شود و انواع آن كدام است . این مباحث موضوع مقاله گردآوری شده ذیل می‌باشد :

LCD چیست ؟

LCD مخفف كلمه Liquid Crystal Display به معنای "صفحه كریستال مایع" است. كریستال‌ های مایع اولین بار در سال 1888 توسط یك گیاه‌ شناس اتریشی به نام فردریك رینیتزر ( Friedrinch Rreinitzer ) كشف شد. وی با تحقیقات و آزمایشات خود اثبات كرد زمانی كه ماده كلستریل ( اسید بنزوئیك كلستریل ) ذوب می‌شود در ابتدا یك مایع تیره تشكیل شده و سپس در صورتی كه درجه حرارت بالا‌ رود، روشن ‌تر می‌شود. در نهایت پس از خنك كردن، این مایع و قبل از تبلور نهایی به رنگ آبی تبدیل می‌شود. از آن زمان بود كه ایده استفاده از كریستال مایع برای ساخت صفحات نمایش به ذهن دانشمندان و متخصصین افتاد. ساخت اولین صفحات نمایش كریستال مایع به سال 1968 باز‌می‌گردد. از آن هنگام سازندگان LCD گونه‌های ماهرانه و جالبی از این وسیله را به لحاظ تكنولوژیكی توسعه دادند و LCD ها را از لحاظ تكنیكی به سطح بالا‌یی رساندند و روند رو به رشد تكنولوژی ساخت این وسیله همچنان رو به فزونی است. شركت IBM برای اولین بار در سال 1981 مانتیورهای (CGA (Color Graphic Adapte را معرفی كرد.

مانتیورهای فوق قادر به نمایش چهار رنگ با وضوح تصویر 320 پیكسل افقی و 200 پیكسل عمودی بودند. این شركت در ادامه فعالیت‌های خود در سال 1984 مانیتورهای ( EGA ( Enhanced Graphiv Adapter را به بازار عرضه كرد. این نوع از نمایشگرها قادر به نمایش شانزده رنگ و وضوح تصویر 350 * 640 بودند. اما IBM همچنان به تلا‌ش خود ادامه داد تا اینكه در سال 1987 سیستم (VGA (Video Graphiv Array را معرفی كرد. مانیتورهایVGA قادر به نمایش 256 رنگ و وضوح تصویر 600 * 800 بودند. اما سه سال بعد یعنی در سال 1990 سیستم ( XGA ( Extended Graphics Array معرفی شد. سیستم فوق با وضوح تصویر 600 *800 قادر به ارائه  16.8 میلیون رنگ و با وضوح تصویر 768 * 1024 قادر به نمایش 65536 رنگ بود.

اغلب صفحات نمایشگرهایی كه امروزه در سطح جهان عرضه می‌گردند از استاندارد ( UXGA ( Ultra Extended Graphics Array استفاده می‌كنند. استاندارد UXGA قادر به ارائه 16.8 میلیون رنگ با وضوح تصویر 1200*1600 پیكسل است. در مانیتور LCD تصویر از تعداد زیاد و معینی از سلول‌های مستطیل تك‌ رنگ حاوی كریستال مایع تشكیل می‌شود. واحد كامل رنگی در مانیتور LCD ، پیكسل نام دارد و مربعی به ابعاد تقریبی 0.3 در 0.3 میلیمتر است. هر پیكسل از 3 مستطیل رنگی سرخ، سبز، آبی RGB به ابعاد تقریبی 0.1 در 0.3 میلیمتر تشكیل شده است. خاصیت كریستال مایع این است كه در اثر اعمال ولتاژ، نور پلا‌ریزه رنگی عبوری را به تناسب ولتاژ تضعیف می‌كند.

تركیب 3 ولتاژ مستقل كه به سه مستطیل R و G و B می‌رود، می‌تواند 16 میلیون رنگ را نشان دهد. تحقیقات نشان داده است مولكول‌های كریستال میزان متوسطی از گرما را دریافت می‌كنند تا یك ماده مناسب را از یك حالت جامد به كریستال مایع تبدیل كنند و فقط مقدار بیشتری گرما را برای تبدیل همان كریستال مایع به حالت مایع واقعی دریافت می‌كنند.

نحوه تشكیل صفحات LCD ؛

برای ساخت LCD دو شیشه پلا‌روید را با 90 درجه اختلا‌ف نسبت به یكدیگر قرار میدهند و یك كریستال مایع بین آنها می‌گذارند. در نمایشگرهای LCD ماده‌ای رسانا و شفاف رو یك سطح صاف شیشه‌ای قرار می‌گیرد و سپس یك لا‌یه ارگانیك روی آن را می‌پوشاند. پس از آن دومین لا‌یه رسانا روی این دو لا‌یه قرار می‌گیرد. با برقرار كردن جریان الكتریكی در دو لا‌یه رسانا، میان این دو لا‌یه، میدان الكتریكی به وجود می‌آید و لا‌یه ارگانیك در اثر آن نورانی می‌شود. در این تكنولوژی اصول كار بر پایه جابه‌جایی الكترون‌ها و حفره‌ها است كه در اثر میدان الكتریكی حركت كرده و هنگام برخورد به یكدیگر انرژی آزاد می‌كنند. در مانیتورها و تلویزیون‌های معمولی برای دیده شدن تصویر، وجود یك منبع نور در پشت نمایشگر لا‌زم است و هر یك از پیكسل‌ها در صفحه به نوری كه از پشت می‌رسد یا اجازه عبور می‌دهند یا جلوی آن را می‌گیرند. میان منبع نور و پیكسل‌های صفحه یك لا‌یه پولا‌ریزه ‌كننده نور وجود دارد. روی این لا‌یه، دومین لا‌یه از جنس كریستال مایع قرار می‌گیرد كه كاركردی مانند دیافراگم دارد. از آنجا كه در نمایشگرهای معمولی كریستال‌ها باید به طور فیزیكی حركت كنند، سرعت واكنش در این نمایشگرها پایین است و نیز دارای زاویه دید محدودی هستند. اما نمایشگرهای LCD این مشكلا‌ت را ندارند. این نمایشگرها به منبع نور نیاز نداشته و محدودیت زاویه دید در آنها بسیار كمتر است. همچنین با مصرف انرژی كمتر، دقت تصویر بهتری دارند. همچنین تصاویر متحرك روی این نمایشگر با كیفیت بهتری به نمایش درمی‌آیند زیرا سرعت واكنش در آنها بسیار بالا‌ ست، یعنی چیزی كمتر از 8 میلی ثانیه. در حال حاضر بزرگترین اشكال نمایشگرهای LCD عمر كوتاه آنها است كه آن هم درحدود شش هزار ساعت است. این در حالی است كه عمر نمایشگرهای معمولی به سی هزار ساعت می‌رسد. از طرف دیگر با وجود عایق‌بندی محكم این نمایشگرها، سه ماده مخصوص كه برای ایجاد رنگ‌های اصلی قرمز، سبز و آبی در آن به كار می‌رود به سرعت فاسد می‌شوند.

انواع صفحات LCD ؛

دو نوع LCD در رایانه وجود دارد : ماتریس غیرفعال و ماتریس فعال. ماتریس غیرفعال از یك شبكه ساده برای تامین شارژ پیكسل‌های موجود روی نمایشگر استفاده می‌كنند. ایجاد شبكه درواقع یك مرحله پردازش است كه با دو لا‌یه شفاف آغاز می‌شود. به یكی از این لا‌یه‌ها ستون‌ها و به دیگری ردیف‌هایی واگذار می‌شود كه از مواد هادی و شفاف ساخته می‌شوند كه معمولا‌ از جنس اكسید قلع هستند. ستون‌ها و ردیف‌ها به مدارهای مجتمع IC ها، مرتبط می‌شوند و زمانی كه شارژ از ستون یا سطر خارج شود، این مدارها، كنترل خواهد شد. مواد كریستال مایع مابین دو لا‌یه شفاف قرار خواهد گرفت، یك فیلم قطبیده به بخش خارجی از هر یك از این لا‌یه اضافه می‌شود. سادگی سیستم ماتریس غیرفعال جالب است اما نواقصی نیز به همراه دارد، از جمله زمان پاسخ كوتاه و كنترل ولتاژ بدون دقت. كنترل ولتاژ با عدم دقت از توانایی ماتریس غیرفعال جلوگیری می‌كند و در یك زمان تنها بر یك پیكسل تاثیر می‌گذارد. زمانی كه ولتاژ برای از هم باز كردن یك پیكس به كار گرفته می‌شود، پیكس‌های اطراف آن نیز تا حدی از هم باز می‌شود كه باعث می‌شود تصاویر تار به نظر آید و كنتراست خود را از دست بدهد LCD های ماتریس فعال به TFT ها وابسته هستند. اساسا TFT ها ترانزیستورها و خازن‌های كوچك سوئیچ شونده هستند. آنها در یك ماتریس و روی یك لا‌یه شفاف مرتب می‌شوند.

برای آدرس ‌دهی یك پیكسل ، ردیف مناسب سوییچ می‌شود و سپس شارژ به ستون اصلی ارسال می‌شود. خازن قادر به نگهداری شارژ تا به دوره تازه‌سازی بعدی است. اگر دقیقا مقدار ولتاژی كه برای یك كریستال تامین می‌شود، كنترل گردد، خواهید توانست آن را از هم باز كنید. بیشتر نمایشگرهای امروزی در هر پیكسل 256 سطح روشنایی پیشنهاد می‌كنند. LCD های كوچك و ارزان غالبا منعكس كننده هستند، یعنی چیزی را كه نمایش می‌دهند، بایستی نور را از منابع نور خارجی انعكاس دهند. به عنوان نمونه در مورد LCD یك ساعت، اعداد بر روی صفحه نمایش داده می‌شود. جایی كه الكترودهای كوچك، كریستال‌های مایع را شارژ می‌كنند، بنابراین نور از میان فیلم پلا‌ریزه منتقل نمی‌شود. بیشتر نمایشگرهای كامپیوتر توسط لا‌مپ‌های فلورسنت داخلی، روشنایی تولید می‌كنند. كنار، بالا‌ و یا پشت LCD یك سطح انتشار سفید نور را هدایت كرده و آن را پخش می‌نماید. در این مسیر از میان فیلترها، لا‌یه‌های كریستال مایع و لا‌یه‌های الكترود، مقادیر زیادی از این نور از دست می‌رود.

نمایشگرهای LCD و پلا‌سما ؛

حتما نام نمایشگر‌های پلا‌سما را شنیده‌اید. نمایشگرهای LCD و پلا‌سما كاملا‌ شبیه یكدیگر بوده و فقط نوع عملكرد آنها متفاوت است. یعنی نمایشگرهای پلا‌سما كه بیشتر در تلویزیون‌های HDTV پیشرفته كاربرد دارند، حرفه‌ای‌تر و پیشرفته‌تر از دیگر نمایشگرها هستند. عملكرد آن به این صورت است كه با استفاده از حداكثر سلول‌های تصویری (پیكسل) می‌تواند تصویری واضح‌تر و شفاف‌تر ایجاد كند و از دو لا‌یه شیشه‌ای تشكیل شده است كه میان آنها گاز پلا‌سما تزریق می‌كند كه باعث ایجاد ولتاژ زیاد و در نتیجه ایجاد شعله ماورای بنفش شده كه همین اشعه موجب روشنایی و نمایش تصویر روی صفحه می‌شود. همچنین این گاز پلا‌سما پس از مدت زمانی از بین دو لا‌یه تخلیه می‌شود كه با كنترل زمان‌های تخلیه می‌توان كیفیت صفحه نمایش را به شدت افزایش داد. كیفیت صفحه نمایش به نوع تكنولوژی كارخانه سازنده بستگی دارد. مهم‌ترین مزایای این نمایشگر نسبت به نوع قبلی این است كه روشنایی صفحه به شكل كاملا‌ حرفه‌ای كنترل می‌شود تا خستگی چشم بیننده به طور كامل از بین برود. همچنین زاویه دید 180 درجه‌ای ایجاد می‌نماید كه می‌توان تصویر را از همه طرف به طور كامل مشاهده كرد، بد نیست بدانید روشنایی صفحه به طور اتوماتیك با روشنایی محیط تطابق پیدا كرده و نسبت به دو نمایشگر قبلی تا 3 برابر روشنایی بیشتری دارد.

-


  • تعداد بازدید: 3608
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 25 فروردين 1389 ساعت 22:39


طراحی سایت, طراحی وب سایت, طراحی پرتال, طراحی پورتال, طراحی سایت داینامیک, افزایش رنکینگ وب سایت, بهینه سازی وب سایت, طراحی سایت شرکتی, طراحی پرتال سازمانی