طراحی وب سایت, طراحی سایت, طراحی پرتال, طراحی وب, پرنیان وب

 • پرنیان وب : طراحی وب سایت , طراحی وب سایت داینامیک , طراحی وب سایت شرکتی , طراحی وب سایت شخصی , طراحی سایت , طراحی وب , طراحی پرتال

 • پرنیان وب : طراحی پرتال , بهینه سازی سایت و سئو , طراحی پورتال , طراحی پرتال شرکتی , طراحی پرتال سازمانی , افزایش رنکینگ وب سایت , طراحی وب سایت


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Unable to access /home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

Warning: file_get_contents(/home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

تفاوت وب سایت و پرتال (پورتال)

ارائه یک تعریف مشخص از پرتال (پورتال) همواره یک چالش بوده است. شاید واژه پرتال (به معنی دروازه یا محل ورود به یک شهر)، تا بحال بیشترین کاربرد را در IT داشته است. طبق تعاریفی که تا بحال ارائه شده است، پرتال را می توان یک مرکز ارائه خدمات و اطلاعات اینترنتی دانست که بر چهار پایه اصلی استوار است :

 1. تفاوت وب سایت و پرتال (پورتال) - پرنیان وبانطباق پذیری
 2. اختصاصی کردن
 3. یکپارچه سازی
 4. پشتیبانی انجمن های اینترنتی

یکی از مهمترین مفاهیم پرتال، محتوا  می باشد. محتوا را میتوان در حالت کلی هر شیء الکترونیکی ، اعم از اسناد HTML/XML ، تصاویر ، صدا و هر چیزی که به صورت الکترونیکی ارائه شده باشد، دانست. اعمالی را که پرتال روی محتوا انجام می دهد، میتوان در موارد زیر تقسیم بندی کرد :

 1. گردآوری : جمع آوری اطلاعات و خدمات از منابع متعدد و توزیع شده به طریقی قابل توجه و معنی دار.
 2. اختصاصی کردن : این پروسه ای است که از طرف پرتال برای نمایش اطلاعات به کاربران بر اساس نیازهای آنان اجرا می شود. این مقوله نیازمند وجود فراداده محتوا (یعنی اطلاعاتی در مورد اطلاعات موجود در سایت) است که نقش هر کدام از کاربران را، به علاوه حقوق دسترسی  آنها مشخص می کند.
 3. توصیه و معرفی کردن محتوا : هنگامی که یک نرم افزار، از اطلاعاتی که در باره شما می داند، برای پیشنهاد کردن اطلاعات و یا خدمات جدید استفاده می کند، آن را یک سیستم توصیه گر می نامیم. پرتال می تواند بر اساس علاقمندیهای یک کاربر و یا اطلاعاتی که در مورد او می داند، مطالب مناسب را در اختیار او قرار دهد. این مهم می تواند حتی از طریق دنبال کردن موضوعات مورد علاقه کاربر صورت گیرد.
 4. گلچین کردن و خلاصه کردن مطالب : پرتال می تواند به صورت خودکار مطالب را خلاصه نموده، در اختیار کاربر قرار دهد. به عنوان مثال کلمات کلیدی یک مقاله می تواند برای جستجوی آن مورد استفاده قرار گیرد.

شاید بتوان از Yahoo یا Amazon به عنوان کاملترین پرتال هایی که تا به حال ساخته شده اند، نام برد. بنا به آنچه ذکر شد، تفاوت های اساسی میان یک وب سایت و یک پرتال (پورتال) وجود دارد. مهمترین این موارد در زیر به صورت خلاصه آورده شده است :

 1. پرتال به صورت دروازه ورود به یک بانک اطلاعاتی است. آنچه که مهم است، آن است که پرتال همواره ما را به سایتها یا پرتال های دیگر راهنمایی می کند و به خودی خود تنها یک راهنما است. برای همین است که در بعضی از موارد به پرتال ها، صفحات زرد اینترنتی  نیز می گوییم. در حالی که یک وب سایت می تواند حاوی مقدار زیادی اطلاعات باشد که فقط بر روی آن سایت قابل دسترسی است. همچنین ممکن است وب سایت از امکاناتی مشابه یک پرتال برای جستجو و مدیریت داده ها استفاده نماید، اما آنچه که مهم است آن است که این داده ها عموما بر روی پایگاه های اطلاعاتی خود سایت قرار دارند.
 2. پرتال عموما حاوی مطالبی است که جنبه اطلاعات عمومی دارد. داده هایی که از منابع مختلف بر روی یک پرتال جمع آوری می شوند، معمولا دارای پراکندگی فراوانی هستند. به همین علت، در بسیاری از پرتال ها، ابزارهایی مانند فهرست کاوش  قرار داده می شود تا این اطلاعات را طبقه بندی نماید. از سوی دیگر داده های قرار داده شده بر روی یک وب سایت، اولا از منابع محدودتری تأمین می شوند و ثانیا دارای پراکندگی زیادی نبوده، حول یک محور و موضوع مشخص دور می زند.
 3. پرتال یک سیستم کاربر محور است. به این معنی که تمام امکانات پرتال بر این اساس پیش بینی شده است تا جوابگوی نیاز های کاربران با سلایق، علاقمندیها، سنین و رده های کاری متفاوت باشد. امکاناتی مثل پست الکترونیکی، گفتگو ، انجمنهای اینترنتی و ... همه برای آن است که کاربران را به هر شکل ممکن به پرتال دعوت نماید. در حالیکه یک وب سایت، یک سیستم موضوع محور است. درست است در هر وب سایت، امکاناتی برای کاربران مختلف پیش بینی می شود، اما باید به این نکته توجه داشت که کاربری که با یک وب سایت کار می کند باید به شکلی به موضوع وب سایت مرتبط یا علاقمند باشد.

و بالاخره اینکه، یکی از مهمترین جنبه های تفاوت بین پرتال (پورتال) و وب سایت جنبه اقتصادی آن است. پرتال ها عموما برای کسب درآمد ساخته شده اند. بیشتر پرتال ها درآمد های خود را از طریق تبلیغات کسب می نمایند.

-


 • تعداد بازدید: 2230
 • تاریخ انتشار: سه شنبه 08 شهریور 1390 ساعت 04:23


طراحی سایت, طراحی وب سایت, طراحی پرتال, طراحی پورتال, طراحی سایت داینامیک, افزایش رنکینگ وب سایت, بهینه سازی وب سایت, طراحی سایت شرکتی, طراحی پرتال سازمانی