طراحی وب سایت, طراحی سایت, طراحی پرتال, طراحی وب, پرنیان وب

  • پرنیان وب : طراحی وب سایت , طراحی وب سایت داینامیک , طراحی وب سایت شرکتی , طراحی وب سایت شخصی , طراحی سایت , طراحی وب , طراحی پرتال

  • پرنیان وب : طراحی پرتال , بهینه سازی سایت و سئو , طراحی پورتال , طراحی پرتال شرکتی , طراحی پرتال سازمانی , افزایش رنکینگ وب سایت , طراحی وب سایت


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Unable to access /home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

Warning: file_get_contents(/home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

طراحی پورتال سازمانی , طراحی پرتال سازمانی

ابتدا نگاه کوتاه و مختصری بر تعریف و عملکرد پرتال (پورتال) خواهیم داشت و سپس توضیحاتی را در خصوص پرتال های سازمانی (پورتال های سازمانی) ارائه میدهیم.

فهرست های راهنما، راهنمایان وب بودند که متشکل از ویراستاران انسانی بوده و بر اساس مقولات مختلفی مانند هنر ، تجارت ، خبر ، بهداشت و غیره سازماندهی شده بودند. نتیجه نهایی، معمولا یک "پیوند" به یکی از صفحات معین وب بود که اطلاعات مورد پرتال سازمانی | پورتال سازمانی - پرنیان وبنظر کاربر را در خود داشت. از طرف دیگر، موتورهای جستجو کلمات کلیدی را از روی صفحات وب در بانکهای اطلاعاتی گردآوری و تنظیم می کردند که جستجوگران میتوانستند به پرس و جو درباره آنها بپردازند. با وجود گسترش و تکامل موتورهای جستجو همچنان این سوال به عنوان یک چالش مطرح بود که چگونه دقیقا چیزی را به کاربر بدهیم که او میخواهد؟ روند تکاملی وب سایت ها سبب شد تا به تدریج استراتژی های خود را از "پیوند دادن سریع کاربران" به "سایت های مقصد" تبدیل نمایند. در این مرحله ناظران صنعتی به فهرست های راهنما و جستجوی اولیه عنوان "پرتال" را دادند. این اصطلاح را در سال ۱۹۹۷ هالسی مینور که در آن زمان رئیس CNET بود، ابداع کرد. این کلمه به همان معنای عادی "دروازه" و "درگاه" است.

در حوزه اینترنت تعریف پرتال (پورتال) ماهیت متغیر خود را حفظ کرد. در ساده ترین معنا، پرتال (پورتال) دروازهای است بسوی وب. پرتال (پورتال) سکوی پرتابی است که هر کاربر قبل از رفتن به سراغ مقصد های دیگر باید به صورت یک صفحه مبدا از آن استفاده کند. از این رو پرتال (پورتال) ها وظایف بسیار متفاوتی را انجام میدهند ولی جوهره همگی آنها متشکل از پنج عنصر اصلی است :

  1. جستجو
  2. مدیریت محتوا
  3. مدیریت کاربر
  4. ایجاد گروه های کاری
  5. توسعه خلاقیت فردی

پرتال سازمانی | پورتال سازمانی :

از اوایل سال ۱۹۹۷ که استفاده از پرتال (پورتال) ها در عرصه های مختلف کاوش و بازیابی اطلاعات در اینترنت مورد توجه قرار گرفت، بسیاری از سازمانهای تجاری و غیرتجاری به فکر طراحی و ایجاد پرتال های سازمانی برای خود و پرسنل و کاربران یا به عبارت بهتر مشتریان خود افتادند. شرکت هایی مانند مایکروسافت و  آی.بی.ام  هم وارد این میدان شدند که این رقابت همچنان ادامه دارد.

پرتال های سازمانی اساسا با دو هدف طراحی و در سطح سازمانها مستقر شدند. این دو هدف شامل مدیریت متمرکز اطلاعات سازمانی در موسسات و ارائه خدمات اطلاعاتی روزآمد میباشد. پرتال های سازمانی از یک سو امکان مدیریت متمرکز در سازمان را برای مدیران و معاونان موسسات و سازمان ها فراهم میکنند و پنجره ای شفاف از سازمان را در مقابل چشم آنها قرار میدهند و از سوی دیگر کاربران و مشترکین خود را از آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به حوزه های کاری و تجاری آگاه میسازند. این پرتال (پورتال) ها علاوه بر اطلاع رسانی زمینه های تعامل میان مدیران و کارمندان و مشتریان یا کاربران را ایجاد مینمایند. محیط شبکهای پرتال های سازمانی به گونه ای طراحی میشود که یک کاربر پس از ورود به آنها خود را در فضای مجازی یک محیط تجاری یا کاری می یابد و علاوه بر انجام امور اجرایی و تجاری در سراسر اوقاتی که در این محیط به سر می برد احساسی از لذت را همراه با آموزش تجربه می نماید. یکی دیگر از ویژگیهای پرتال های سازمانی این است که کاربران با مشارکت در فعالیتهای مبتنی بر شبکه خلاقیت های فردی را در خود پرورش میدهند. امکانات تنظیم اختصاصی  که معمولاً در هر پرتال سازمانی پیش بینی و ارائه میشود ضمن به چالش گرفتن تجربیات فردی کاربران در کار با امکانات شبکه ای و بسترهای ارتباطی، زمینه های خلاقیت آنها را به شیوه ای کاربردی ایجاد می نماید.

قابلیت های موجود در پرتال های سازمانی نظیر کاوش، فهرستهای موضوعی، سرویس های صفحات زرد برای یافتن شرکتهای محلی، سرویس های یافتن افراد برای ردیابی شماره تلفن ها یا آدرس های پست الکترونیکی، تیترهای خبری، قیمت سهام، نتایج ورزشی، پیش بینی وضع هوا، اطلاعات مسافرتی و پروازی، فهرست رویدادهای محلی، گروهای بحث و گفتگو، تابلوی پیامها، سرویسهای ارسال و دریافت سریع پیامها، آگهی ها و پیشنهادهای تجاری، دفترچه های آدرس، تقویم و دیگر قابلیتهای کاربردی؛ حقیقتا آنها را تبدیل به محیط های شبکه ای کردهاند که کاربران پس از چند مورد استفاده و بهره برداری از آنها دیگر نمیتوانند از عضویت در آنها چشم پوشی کنند. این به معنی وابسته نمودن کاربران به یک محیط خاص شبکه ای نیست، بلکه به معنی ایجاد اعتماد در کاربران و مشتریان جهت مراجعه آنها به یک محل خاص در اینترنت به منظور انجام امور تجاری و اداری است.

امروزه روشن شده است که کاربران پرتال های سازمانی حدود یک سوم از زمان خود را صرف انجام جستجو، یک سوم را صرف پیامها و مشارکت در تالارهای گفتگو و یک سوم دیگر را صرف دستیابی به دیگر محتویات میکنند. امکانات ارتباط از راه دور نظیر SMS کارایی پرتال های سازمانی را چند برابر ساخته است. کاربران این پرتال (پورتال) ها دیگر حتی برای ارتباط با پرتال (پورتال) مورد نظر نیاز به حضور فیزیکی در محل کار یا منزل جهت استفاده از رایانه شخصی ندارند، بلکه میتوانند از طریق تلفن همراه خود و دیگر تجهیزات ارتباطی بیسیم نسبت به امور اداری و بازرگانی خود واکنش های مناسب و به موقعی را نشان دهند. به عبارت دیگر پرتال (پورتال) ها قادر به بهره برداری مفید و مؤثر از فناوری های بی سیم جهت برآورده ساختن نیازهای ارتباطی مشترکین خود شدهاند. همه اینها کارایی پرتال های سازمانی را بیش از گذشته نمایان ساخته اند.

اصطلاح پرتال (پورتال) امروزه واژه ای مشترک از زبان رایج در فضاهای اداری شده است. تعریف پرتال (پورتال) از دیدگاههای متفاوتی امکان پذیر است، زیرا کاربران امکانات زیادی را برای آن متصور می شوند. تا کنون تعبیرات گوناگونی از پرتال (پورتال) ارائه شده است. همانطور که گذشت یک پرتال (پورتال) به عنوان یک فضای کاری برای تجارت الکترونیکی مبتنی بر شبکه با امکان تنظیم شخصی و محتوایی و برخوردار از قابلیت های مشارکت با دیگر همکاران و دسترسی بی سیم تعریف شده است. اما آنچه که بطور کلی برای یک پرتال (پورتال) مطرح می باشد، عبارت است از تمرکز بر روی آنچه که پرتال (پورتال) ها می توانند برای یک سازمان فراهم کنند. استفاده از واژه جمع "پرتال ها" نیز اتفاقی نیست. سازمانها نیز برای مواجه با مسائل چندگانه خود در حوزه های مختلف معمولا بیش از یک پرتال (پورتال) دارند. نقش تسهیل کننده پرتال (پورتال) در انجام امور اداری، بازرگانی، آموزشی و پژوهشی و کارایی چندگانه آن، آن را تبدیل به یک محل کار الکترونیکی برای کاربران آن نموده است. پرتال های سازمانی جدای از خدماتی که در سازمانها ارائه می کنند، فرصت های نوینی را متناسب با توان اقتصادی و اجرایی سازمانها فراهم مینمایند. این بدان مفهوم است که پرتال های سازمانی در راستای اهداف خود، زمینه همکاری های متقابل و امکان بهره برداری از توانهای حرفه ای و سرمایه گذاری طرفهای درگیر در فعالیت های مختلف را فراهم می سازند.

-


  • تعداد بازدید: 6575
  • تاریخ انتشار: جمعه 04 شهریور 1390 ساعت 23:25


طراحی سایت, طراحی وب سایت, طراحی پرتال, طراحی پورتال, طراحی سایت داینامیک, افزایش رنکینگ وب سایت, بهینه سازی وب سایت, طراحی سایت شرکتی, طراحی پرتال سازمانی