طراحی وب سایت, طراحی سایت, طراحی پرتال, طراحی وب, پرنیان وب

 • پرنیان وب : طراحی وب سایت , طراحی وب سایت داینامیک , طراحی وب سایت شرکتی , طراحی وب سایت شخصی , طراحی سایت , طراحی وب , طراحی پرتال

 • پرنیان وب : طراحی پرتال , بهینه سازی سایت و سئو , طراحی پورتال , طراحی پرتال شرکتی , طراحی پرتال سازمانی , افزایش رنکینگ وب سایت , طراحی وب سایت


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Unable to access /home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

Warning: file_get_contents(/home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

استانداردهای طراحی وب سایت | Web Standards

استانداردهای طراحی وب سایت - طراحی سایت و پرتال پرنیان وبآزمایش معتبر بودن یک سایت یا همان Validation یکی از کارهای بسیار مهمی است که هر طراح و برنامه نویس وب باید آنرا در نظر داشته باشد. استانداردهای وب در سالهای اخیر با توجه به تخصصی شدن حوزه ‌ها شامل :

 • استانداردهاي کنسرسیوم جهانی وب W3C
 • استانداردهای سازمان موسوم به نیروی ضربت اینترنت IETF
 • استانداردهای سازمان بین المللی استاندارد
 • RFC یا ابداعات مهندسین رایانه که توسط  IETF به عنوان استاندارد در می‌آیند
 • استانداردهای جامعه سازندگان رایانه اروپا
 • استانداردهای یونی کد که توسط کنسرسیوم یونی کد ارائه میگردد
 • استانداردهای IANA : نهاد شماره‌های اختصاصی اینترنت (Internet Assigned Numbers Authority)

در یک نگاه کلی وقتی می گوییم یک صفحه وب بر اساس استانداردهای وب طراحی شده است بیشتر منظورمان اینست که آن سایت یا صفحه اینترنتی از نظر HTML و CSS و Javascript استانداردهای موجود را رعایت کرده باشد. استانداردها کمک می‌کنند تا مطمئن شویم که تمام افراد به اطلاعاتی که ما تامین می‌کنیم دسترسی دارند و همواره توسعه وب را سزیعتر و لذت بخش تر می کند. مطابقت با استانداردها استفاده از وب را برای افرادی با نیازهای خاص ساده تر می‌کند. افراد نابینا ممکن است سیستمهایی برای خواندن صفحات وب داشته باشند. افرادی با بینایی ضعیف ممکن است صفحاتی بخواهند صفحاتی دوباره مرتب شده و بزرگ شده برای خواندن راحتتر داشته باشند و افرادی که از دستگاه‌های جیبی استفاده می‌کنند می‌توانند به راحتی زمانی که از سیستمهای خود استفاده می‌کردند از وب استفاده کنند.

چنانکه شرح خواهیم داد ، همواره دلایل مفیدی برای توسعه دهندگان وب وجود دارد که با استانداردهای وب هماهنگ باشند. برای نمونه موتورهای جستجو می‌توانند کار فهرست کردن سایتها را بهتر انجام دهند. استفاده از کدهای مختص یک مرورگر اغلب کار طراحی یک صفحه را دوبرابر یا سه برابر می‌کند. و زمانی که رسانه جدیدی مطرح می‌شود برای مطلوب شدن سایت کار زیادی باقی میگذارد. این وضعیت بدون مفهوم هدایت استانداردهای وب فقط وخیم تر خواهد شد. بعضی از مردم ترس از این دارند که استانداردها در حال محدود کردن هستند. در حقیقت ، آنها مقدار زیادی از کار خسته کننده مورد بحث در توسعه وب را حذف می‌کنند و به توسعه دهندگان وقت و اتعطاف پذیری بیشتری می‌دهند تا به درستی خلاق باشند. که هر دو به آینده بهبود یافته و متفکری نسبت به گذشته راه می یابند.

بسایری از کاربردهای وب ، از جمله بعضی ها که امروزه فقط در رویاهای ما هستند بدون گسترده شدن مطابقت با استانداردها ممکن نخواهد بود و یا مشکلتر خواهد بود. در حال حاضر ، سیستمها و نرم افزارهایی وجود دارند که بسیار عمومی و ظاهرا فراگیر هستند ، اما چی کسی می‌داند فردا چه اتفاقی میافتد ؟ مقید کردن خودمان با کنترل هر شرکت منفردی به این معنی است که آینده خودمان را به خوش اقبالی یا بداقبالی اینکه یک شرکت می‌تواند یا میخواهد که ما را تامین کند محدود می‌کنیم. حمایت کردن از فراگیری استانداردها به وب اجازه می‌دهد که تا زمانیکه مشوق نوآوری است زنده بماند و در همین مسیر ادامه دهد.

استانداردها چیزهای زیادی برای عرضه کردن دارند که ما در پروژه استانداردهای وب به آن در حد لازم رسیدگی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم که بیشتر درباره آنها یاد بگیرید. این متن تنها نقطه آغاز است ، به شما از اینکه چه استانداردهای موجود است ، چه کاری انجام می‌دهند و چرا شما باید به آنها توجه داشته باشید ، یک درک قوی خواهد داد. هر بار که ما یکتکه ار وب را میسازیم به فضای عمومی اطلاعات که همان وب است کمک می‌کنیم. می‌توانیم آنرا هر چه بهتر بسازیم و یا آنرا سنگین تر کنیم که از هم گسیخته می‌شود. این انتخاب متعلق به ماست ؛ نتیحه آن متعلق به همه.

استانداردهای ECMA :

ECMA چیست ؟ انجمن سازندگان اروپایی رایانه (ECMA) یک سازمان است که رسما در سال 1961 تاسیس شده تا نیازهای استانداردسازی قالبهای عملیاتی رایانه از جمله زبانهای برنامه نیسی و کدهای ورودی/خروجی را برآورده کند. ECMA در ژنو سوئیس و در نزدیکی اداره مرکزی سازمان بین المللی استانداردسازی (ISO) و کمیسیون علوم الکترونیکی بین المللی (IEC) مستقر شده است. در 1994 نام سازمان ECMA به "انجمن اروپایی برای استانداردسازی اطلاعات و سیستمهای ارتباطی" تغییر یافت به این منظور که بازتاب گسترده تری از حوزه فعالیتهایش داشته باشد.

 وظیفه اصلی ECMA گسترش استانداردها و گزارشهای فنی در زمینه اطلاعات و فناوری های ارتباطی است. از آنجایی که ECMA یک انجمن از شرکتهاست و نه یک موسسه استانداردسازی رسمی ، اغلب با نهادها و موسسه‌های ملی یا بین المللی همکاری میکند. استانداردهای ECMA به عنوان یک اساس و بنیاد برای استانداردهای بین المللی و اروپایی پذیرفته شده اند. تا جایی که بیش از 270 استاندارد ECMA و 70 گزارش فنی منتشر شده است. از این استانداردها 85 مورد به عنوان استاندارد بین المللی توسط سازمان بین المللی استانداردسازی (ISO) پذیرفته شده اند. علاوه بر اینکه 25 مورد به عنوان استاندارد اروپا توسط موسسه اروپایی استانداردهای ارتباط از راه دور (ETSI) پذیرفته شده است.

ECMA Script (جاوا اسکریپت استاندارد شده) یک زبان برنامه نویسی استاندارد شده است که تا حد زیادی بر مبنای JavaScript از Netscape و JScript از Microsoft است. ECMA Script توسط هیئت فنی 39 از ECMA تعریف شده است. کاربرد اصلی ECMA Script ، که یک زبان مبتنی بر شیئی است ، اداره اشیائی است که در صفحات وب توسط الگوی شیئی سند (DOM) مشخص شده اند. این اشیاء (به طور موثر، عناصری که صفحات وب یا صفحات کامل وب را میسازند) می‌توانند اضافه شده، حذف شده، جابجا شده و یا از لحاظ خصوصیات تغییر کنند. این به توسعه دهندگان وب اجازه می‌دهد اثراتی مانند متن متحرک، کلیدهای گرافیکی و صفحاتی که بر اساس ورودی کابر بدون نیاز به بارگذاری مجدد تغییر می‌کنند، ایجاد کنند. خصوصیات متداول ECMA Script ، استاندارد ECMA – ECMA262 خصوصیات زبان برنامه نویسی ECMA ، نگارش دوم است.

Validation چیست ؟

Validation روند آزمایش کردن یک صفحه وب در برابر استانداردهای کنسرسیوم وب World Wide Web Consortium یا همان W3C برای سندهای HTML و XML می‌باشد. یک دلیل بسیار مهم و ساده برای Validate کردن سندها این است که سندهایی که بر مبنای استانداردهای W3C نمی‌باشند وابسته به غلط گیری مرورگری هستند که در آن در حال نمایش می‌باشند و این عامل باعث می‌شود که اینگونه صفحه‌ها بر روی مرورگرهای مختلف نمایش های مختلفی داشته باشند و یا اینکه به درستی نشان داده نشوند. ممکن است خیلی از سایتها، حتی سایتهای بسیار معروف را ببینید که Validate نمی‌شوند، این سایتها معمولا به خاطر نام و شهرتشان است که زیاد توجهی به این مساله نمی‌کنند، اما سایتهای عادی قادر به انجام این کار نیستند و نمی‌توانند برای خود شهرت ایجاد کنند. پس بنابراین حتما لازم است که این کار انجام شود. همچنین این کار برای افراد معلول و ناتوان هم بسیار مفید است چون خیلی از برنامه‌هایی که از روی صفحه وب می خوانند (Screen Reader) به استاندارد بودن کد صفحه وابسته هستند. جالب است بدانید در بعضی از کشورها استفاده از Accessibility یک قانون است.

اعتبار سنج های سایت :

 اعتبار سنج HTML - XHTML اعتبار سنج CSS اعتبار سنج RSS اعتبار سنج SVG اعتبار سنج RDF
 اعتبار سنج P3P اعتبار سنج XML اعتبار سنج XML Schema اعتبار سنج WAI اعتبار سنج XSL
 اعتبار سنج XForm اعتبار سنجی XForm اعتبار سنج SOAP اعتبار سنج SPARQL اعتبار سنجی SPARQL
 اعتبار سنج MathML اعتبار سنج inKML اعتبار سنج OPML اعتبار سنج OWL اعتبار سنجی OWL
 اعتبار سنج قابلیت دسترسی اعتبار سنج دسترسی اعتبار سنج Google Sitemap بررسی لینكها بررسی مدت لود فایلها
 میزان پشتیبانی مرورگرها بررسی گذرواژه اعتبارسنجی Seo اعتبارسنج Seo ابزار آنالیز Seo
 اعتبار سنجی CSE HTML بررسی robots.txt بررسی فایل robots.txt اعتبار سنجی RSS اعتبار سنجی وب ‌گاه طبق معیارهای وب 2
 اعتبار سنج وب ‌گاه آنالیز متاتگ اعتبار سنج اچ.تی.ام.ال WDG تحلیل گر متاتگ اعتبار سنجی لینکهای وب‌ گاه و هشدار مشکلات لینکها با پشتیبانی دائمی
 مکان یابی آی.پی اعتبار سنجی لینکها اعتبار سنجی لینکها بصورت جامع و دقیق تعدادی از اعتبار سنج ها اعتبار سنج متاتگهای Geo

مزایای استفاده از استانداردها :

 • 1. قابل دسترس بودن برای نرم افزار/ دستگاه : اجرای استانداردهای وب می‌تواند به صفحات وب شما وضوح بیشتری در جستجوهای وب بدهد. ارائه اطلاعات ساختاری در اسناد مقبول (از لحاظ استاندارد) دسترسی و ارزیابی اطلاعات در آن اسناد را برای موتورهای جستجو ساده می‌کند و آنها با دقت و درستی بیشتری فهرست می‌شوند. به خاطر استفاده از استانداردهای وب درک ساختار سند شما به خوبی برنامه‌های سمت سرویس گیرنده برای برنامه‌های سمت سرویس دهنده راحت می‌شود. و اضافه کردن یک موتور جستجو برای سایت شما ساده تر می‌شود و نتایج بهتری می‌دهد. استانداردها چنان نوشته شده اند که مرورگرهای قدیمی بازهم مبانی ساختار سند شما را درک می‌کنند. حتی اگر آنها نتوانند جدیدترین و جالبترین ضمیمه‌ها به استانداردها را درک کنند ، انها قادر خواهند بود محتوای سند شما را نمایش دهند. این البته به همان اندازه در مورد سیستمهای رباتی که اطلاعات سایت شما را از طرف موتورهای جستجو و فهرستی جمع می‌کنند، اعمال می‌شود. کدهای مطابق استاندارد به شما فرصت معتبر سازی صفحاتتان را توسط یک سیستم تعیین اعتبار می‌دهند. تعیین اعتبار کننده‌ها اسناد شما را پردازش می‌کنند و لیستی از خطاها را به شما ارائه می‌کنند، این پیدا کردن و اصلاح خطاها را بسیار ساده تر می‌کند و می‌تواند برای شما زمان زیادی صرفه جویی کند. اسناد مطابق استاندارد به راحتی می‌توانند به قالبهای دیگر چون بانکهای اطلاعاتی و اسناد Word تبدیل شوند. این به ما اجازه می‌دهد استفاده تطبیق پذیرتری از اطلاعات داخل اسناد در شبکه جهانی وب بکنیم و مهاجرت ساده شده‌ای به سیستم های جدید (سخت افزار به خوبی نرم افزار) شامل دستگاه‌هایی مانند TV و PDA ها داشته باشیم.
 • 2. قابل دسترس بودن برای مردم : قابل دسترسی بودن یک ایده مهم پشت سر تعداد زیادی از استانداردهای وب، خصوصا HTML است. این تنها به این منظور نیست که به وب اجازه دهد توسط مردم ناتوان و معلول مورد استفاده قرار گیرد، بلکه به صفحات وب اجازه می‌دهد که توسط مردمی که از مرورگرهایی غیر از مرورگرهای معمول استفاده می‌کنند مورد استفاده قرار گیرد. این مرورگرها شامل مرورگرهای صوتی که صفحات وب را با صدای بلند برای افرادی با اختلالات بینایی میخوانند، مرورگرهای خط نابینایان (Brail) که متن را به خطوط برجسته قابل فهم نابینایان ترجمه می‌کنند، مرورگرهای دستی و جیبی که فضای نمایشگر بسیار کوچکی دارند، نمایشگرهای Teletext و سایر دستگاه‌های خروجی غیر معمول.همانطور که روشهای گوناگون دسترسی به وب افزایش پیدا می‌کند، سازگارکردن و تکثیر کردن وب‌گاه‌ها برای برآورده کردن احتیاجات به طور روز افزونی مشکل خواهد شد (درواقع عده‌ای معتقدند که این کار حتی امروز هم غیر ممکن است!). پیروی از استانداردها یک قدم بزرگ به سوی حل این مشکل است. تطبیق سایتهای شما با استاندارد کمک می‌کند که اطمینان داشته باشید نه تنها مرورگرهای سنتی، قدیمی و جدید، قادر خواهند بود که سایتها را به درستی نمایش دهند، همچنین سایتها با مرورگرها و رسانه‌های غیر معمول هم کار خواهند کرد. بعضی از نتایج منطقی چشم پوشی کردن از استانداردها بدیهی هستند : یکی از اساسی ترین نتایج این است که شما دسترسی با سایت خود را محدود می‌کنید. محدود کردن مخاطبین تنها به یک بخش کوچک از آنها که میخواهند سهمی از آن داشته باشند چقدر از نظر تجاری معقول به نظر می‌رسد ؟ برای یک سایت تجاری، مسدود کردن دسترسی یک بخش کوچک از مخاطبهای مورد نظر می‌تواند یک اختلاف بزرگ در ما به التفاوت سود شما ایجاد کند. برای یک سایت آموزشی، عاقلانه به نظر می‌رسد که نه تنها به بچه مدرسه‌ای های ثروتمند و نیرومند جسمی با مرورگرهای گرافیکی اجازه دسترسی بدهیم، بلکه به کودکانی در کشورهای جهان سوم آنهاییکه فقط مرورگرهای مبتین بر متن دارند یا دانش آموزان ناتوانی که از مرورگرهای خاصی استفاده می‌کنند، اجازه دسترسی بدهیم. همان اصول اخلاقی به تمام انواع سایتها اعمال می‌شود. د حالیکه گمراه شدن از استانداردها و استفاده از خصوصیات مختص مرورگری خاص ممکن است وسوسه انگیز باشد. قابلیت دسترسی بیشتر که با انطباق با استانداردها به دست می‌آید به پاداشهای بزرگتری در دراز مدت منجر می‌شود.
 • 3. پایداری : اغلب استانداردهای وب معمولا با در نظر گرفتن پیش سازگاری و پس سازگاری طراحی شده اند. بنابراین آن داده‌ای که از نسخه‌های قدیمی استاندارد استفاده می‌کند ، کماکان در مرورگرهای جدید کار می‌کند. و داده‌ای که از نسخه‌های جدید استاندارد استفاده می‌کند به صورت موقرانه‌ای تنزل نیکند تا نتایج قابل قبولی در مرورگرهای قدیمی تر ارائه دهد. برای اینکه وب‌گاه ممکن است در زمان حیاتش توسط تیمهای متعدد طراحی کار شود، بسیار مهم است که آنها بتوانند به سادگی کدها را درک کنند و آنها را ویرایش کنند. استانداردهای وب یک مجموقه قواعد پیشنهاد می‌کند که هر توسعه دهنده وبی می‌تواند آنرا دنبال کند، بفهمد و با آن آشنا شود. زمانیکه یک توسعه دهنده یک سایت را با استانداردها طراحی می‌کند، دیگری قادر خواهد بود بفهمد که عنصر شکل دهنده کجا گذاشته شده است.

نتیجه گیری :

به عنوان توسعه دهندگان وب، ما دائما سعی می‌کنیم که مشکل ناسازگاری و تناقض بین تفاسیر صفحات با مرورگرهای مختلف و نسخه‌های مختلف مرورگر را مشخص کنیم. که این ما را ناگزیر می‌کند که یک کدنویسی دوباره یا سه باره وقت گیر انجام دهیم و یا برای یک مرورگر واحد کد نویسی کنیم که اگر برای بعضی مردم استفاده از سایت را غیر ممکن نکند، مشکلتر می‌کند. این وضعیت با ورود یا ظهور یک نرم افزار یا سخت افزار جدید که قادر به مرور صفحات وب می‌باشد، مانند تلفنها، پیجرهاو PDAها وخیم تر می‌شود. استانداردهای وب قوانین محرمانه‌ای که توسط سازمانهای مجلل حکم شوند نیستند. همانطور که شرح دادیم بخش زیادی از استانداردها توسط نماینگان همان مردمی که از آن استفاده می‌کنند ایجاد می‌شوند : سازندگان مرورگرها، توسعه دهندگان وب، تامین کنندگان محتوا و سازمانهای دیگر. نوشتن صفحات وب در مطابقت با استانداردها رمان توسعه را کوتاه تر و نگه داری صفحات را آسانتر می‌کند. عیب یابی و رفع اشکال ساده تر می‌شود زیرا کد از یک استاندارد پیروی می‌کند. شما نباید دیگر درباره کد نویسی و نگه داری از چندین نسخه از کد که فرض شده ظاهر یکسانی نمایش می‌دهند نگران باشید. یک نسخه از سایت شما، همین و بس!

پذیرش همگانی استانداردهای وب در آینده برترین اعتبار خواهد شد. ماموریت پروژه استانداردهای وب بهبود و ارتقای وب با تشویق سازندگان مرورگرها و صفحات وب به پیروی از استانداردها در برنامه‌هایشان برای توسعه دهندگان و کاربران نهایی است. این کوشش البته زمانی به طور زیاد یاری داده خواهد شد که توسعه دهندگان وب از استانداردها به عنوان یک موضوع با اهمیت استفاده کنند . بر اینکه مولدها و ارائه دهندگان کد آنها مطابق با استانداردهای وب باشند پافشاری کنند. دلایلی که رائه شد باید به شما، توسعه دهنده وب، انگیزه زیادی برای استاندارد بودن، استفاده از استاندارد و همچینین مهمات زیادی برای تقویت موقعیت تجاری شما داده باشد.

-


 • تعداد بازدید: 2328
 • تاریخ انتشار: چهارشنبه 18 خرداد 1390 ساعت 14:49


طراحی سایت, طراحی وب سایت, طراحی پرتال, طراحی پورتال, طراحی سایت داینامیک, افزایش رنکینگ وب سایت, بهینه سازی وب سایت, طراحی سایت شرکتی, طراحی پرتال سازمانی