طراحی وب سایت, طراحی سایت, طراحی پرتال, طراحی وب, پرنیان وب

 • پرنیان وب : طراحی وب سایت , طراحی وب سایت داینامیک , طراحی وب سایت شرکتی , طراحی وب سایت شخصی , طراحی سایت , طراحی وب , طراحی پرتال

 • پرنیان وب : طراحی پرتال , بهینه سازی سایت و سئو , طراحی پورتال , طراحی پرتال شرکتی , طراحی پرتال سازمانی , افزایش رنکینگ وب سایت , طراحی وب سایت


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Unable to access /home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

Warning: file_get_contents(/home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

معرفی سیستم مدیریت محتوای جوملا | Joomla

معرفی سیستم مدیریت محتوای جوملا - طراحی سایت و پرتال پرنیان وبجوملا ( Joomla ) یک سیستم مدیریت محتوا با قابلیت گسترش پذیری بالا برای وب سایت ها و پرتال های اینترنتی می باشد که تحت زبان برنامه نویسی PHP و پایگاه داده MySQL کار می کند. این سیستم مدیریت محتوا بصورت کدباز و تحت لیسانس GPL عرضه می گردد. امروزه بیش از صدها برنامه گسترش دهنده برای جوملا موجود است که کاربران آن را به انجام کارهایی فراتر از مدیریت محتوای سایت ها قادر می سازد. جوملا به شما کمک می‌کند در سریع ترین زمان و بدون نیاز به داشتن تخصص فنی، یک وب سایت کاملا حرفه ای را ایجاد و مدیریت کنید. انعطاف فوق العاده این نرم افزار و معماری منحصر به فرد آن به شما اجازه می دهد در هر زمان که مایل باشید، قابلیت های جدیدی را به وب سایت یا پرتال خود اضافه کرده و از آن بهره برداری کنید. از دیگر مزایای جوملا، تغییر در ساختار، چینش ماژولها و گرافیک است که می‌توانید آنها را سفارشی کنید. شما با جوملا می‌توانید به دور از هر گونه وابستگی به برنامه نویسان، محتویات متنی و تصویری سایت خود را بصورت آنلاین، بدون محدودیت مکانی و زمانی بطور چندگانه مدیریت کنید. از نقاط قوت سیستم مدیریت محتوای جوملا این است که هیچگونه محدودیتی در سفارشی سازی، توسعه، پشتیبانی و ملاحظات حفاظتی که از دغدغه ها و خواسته های اکثر مشتریان می باشد، ندارد و می تواند به عنوان بستری مناسب و مطمئن برای یک فعالیت بلند مدت مورد استفاده قرار گیرد.

تعریف سیستم مدیریت محتوا :

سیستم مدیریت محتوا  "Content Management System" که به اختصار CMS گفته می شود برنامه‌ای است که با بهره‌گیری از بانک اطلاعاتی امکان درج ، ویرایش ، انتشار و مدیریت داده‌ها را بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی فراهم می‌کند. CMS یک برنامه نرم افزاری روی سرور است که به مدیر سایت اجازه می دهد تا محتوای سایت را بدون نیاز به طراحی دوباره سایت، تغییر دهد. در واقع طرح اولیه سایت، یک بار با استفاده از سیستم مدیریت محتوا طراحی و تعدادی قالب گرافیکی برای صفحات طراحی و روی سایت شما نصب می‌شود. حال شما به راحتی می توانید صفحات دیگری به سایت اضافه، حذف و یا ویرایش کنید.

مزایای سیستم مدیریت محتوا :

 • ·   صرفه جویی در هزینه های نگهداری سایت : با استفاده از CMS وب سایت شما هرقدر هم که گسترده باشد، یک اوپراتور ساده می تواند آنرا با سهولت نگهداری و به روز رسانی کند. نیازی به پرداخت هزینه زیاد برای به روز رسانی توسط یک طراح وب حرفه ای نخواهد بود. برای اطلاع از جدیدترین CMS های تولید شده به این Open Source CMS مراجعه نمایید.
 • ·   سهولت توسعه و افزایش کارآیی وب سایت : با استفاده از CMS به سادگی قادر خواهید بود هر امکانی را که بخواهید به سایت اضافه کنید. در واقع شرکت های طراحی وب، سال ها تجربه خود را در راه اندازی وب سایت های مختلف را در قالب یک نرم افزار CMS به شما ارائه می دهند و شما می توانید از امکانات آماده این نرم افزارها نهایت استفاده را کنید.
 • ·   پیاده سازی سریع تر وب سایت : توجه به اینکه قسمت های مختلف یک نرم افزار CMS از قبل طراحی و آماده شده اند، راه اندازی سایت های متکی به نرم افزار CMS معمولاً بسیار سریع تر از سایت های ایستا (Static) صورت می پذیرد.
 • ·   به روز رسانی سریع و آسان : در واقع بزرگ‌ترین مزیت CMS به طراحی سنتی در همین زمینه است. با استفاده از CMS ، شما برای به روز رسانی وب سایت خود تنها به یک کامپیوتر متصل به اینترنت نیاز خواهید داشت و برای این کار از هیچ نرم افزار دیگری لازم نیست استفاده کنید.

کاربردهای جوملا :

امکانات زیاد جوملا، کاربردهای آن را در دنیای وب سایت های اینترنتی گسترش داده است. انواع وب سایت های تجاری کوچک، وب سایت های سازمانی بزرگ، کسب و کار آنلاین و تجارت الکترونیک، پورتال های خدمات الکترونیک، وب سایت های سازمان های دولتی، سایت های مذهبی، وب سایت های آموزشی و پرتال های آموزش الکترونیک، وب سایتهای خبری و حتی وب سایت های شخصی کوچک، بوسیله جوملا پیاده سازی شده اند.

کارنامه نرم افزار مدیریت محتوای جوملا :

بیش از 200 هزار نفر در انجمن های جوملا در سراسر دنیا عضو هستند، در ایران نیز یکی از انجمن ها 18 هزار عضو را اعلام کرده است. وب سایت های بزرگ و مهمی در سراسر دنیا با جوملا پیاده سازی شده اند.

جوملا در عمل :

جوملا در سراسر دنیا برای قدرت بخشی به کلیه برنامه ها، از یک صفحه شخصی ساده تا برنامه های تحت وب شرکت های عظیم استفاده می شود. چند مورد از موارد استفاده جوملا به شرح زیر است :

 • ·   پورتال ها و یا وب سایت های شرکت های عظیم
 • ·   تجارت آنلاین
 • ·   وب سایت های تجاری در مقیاس کوچک
 • ·   وب سایت های سازمانی و رایگان
 • ·   کاربرد های دولتی
 • ·   اینترنت و اینترانت های شرکت های عظیم
 • ·   سایت های مذهبي و مرتبط با آموزش
 • ·   صفحات شخصی و خانوادگی
 • ·   پورتال های مبتنی بر گروه ها و اصناف
 • ·   مجلات و روزنامه ها

قابلیت های جوملا نامحدود هستند  ... . جوملا! می تواند به سادگی در کنترل تمامی قسمت های وب سایت شما، از اضافه کردن محتوا و تصویر تا به روز رسانی کاتالوگ محصولات و یا رزرواسیون آنلاین استفاده شود.

جوملا برای چه کسانی است؟

جوملا به دلیل قابلیت های ویژه ای که از لحاظ امکانات برنامه نویسی دارا می باشد، نه تنها کاربران عادی که متخصصان و برنامه نویسان وب را نیز به خود جلب کرده است. برنامه نویسان حرفه ای به جز مجموعه عظیمی از افزونه های طراحی شده توسط دیگر برنامه نویسان، امکان تولید بسته های جدید را بر اساس بستر جوملا دارا می باشند. این موضوع جوملا را به عنوان گزینه مناسبی برای پیاده سازی انواع پروژه ها و نرم افزارهای کاربردی مطرح ساخته است.

اگر شما حتی جزء یکی از گروه های ذیل باشید می توانید جوملا را برای اهداف خودتان بکار بگیرید :

 • ·   یک برنامه نویس PHP‌ که میخواهد گسترش و برنامه نویسی افزونه های جوملا را آغاز کند.
 • ·   یک طراح گرافیک که می خواهد در مورد طراحی قالب جوملا و بطور کلی CMS‌ اطلاعاتی کسب کند.
 • ·   دانش آموزانی که می خواهند با تکنولوژی نرم افزارهای متن باز آشنا شوند.
 • ·   اشخاصی که می خواهند جوملا را از دیدگاه فروش و بازاریابی بررسی کنند.
 • ·   افرادی که می خواهند تنها یک وبلاگ یا یک وب سایت شخصی ساده طراحی کنند.

جوملا! در سراسر دنیای اینترنت از یک صفحه شخصی ساده گرفته تا پیچیده ترین نرم افزارهای شرکتی تحت وب را پشتیبانی می کند. در ذیل تنها تعداد اندکی از روش هایی که کاربران برای استفاده از جوملا بکار می برند آمده است :

 • ·   وب سایت ها یا پورتال های شرکتی
 • ·   نرم افزارهای تجاری تحت وب
 • ·   برنامه های کاربردی دولتی
 • ·   شبکه های داخل و خارجی شرکتی
 • ·   پورتال های بر پایه انجمن
 • ·   صفحات وب شخصی یا خانوادگی
 • ·   روزنامه ها و مجلات
 • ·   وب سایت های کوچک خرید و فروش

جوملا برای مصرف کنندگان نهایی :

بسته نرم افزاری جوملا طوری طراحی شده که حتی کاربران عادی می توانند آن را به سادگی نصب کنند. اکثر کاربران در نصب و استفاده از نرم افزار ما به مشکلی بر نخورده اند و کاربران مبتدی از پشتیبانی فراوان برخوردارند. ما از جمعی فعال و علاقه مند، بیش از چندين هزار نفر کاربر و برنامه نویس در انجمن هاي خود برخورداریم که این تعداد همواره در حال افزایش است. هنگامی که جوملا نصب و آماده به کار شد، حتی کاربران مبتدی میتوانند به سادگی محتوا را اضافه و یا ویرایش، عکس ها را بروزرسانی و اطلاعاتی را که جریان حیاتی شرکت شماست کنترل کنند. هر شخصی با دانش مقدماتی پردازش متن می تواند یک سایت مبتنی بر جوملا! را مدیریت کند. توسط یک واسط مبتنی بر مرورگر اینترنتی شما قادر خواهید بود تا به راحتی مطالب یا اخبار جدید را اضافه، صفحات پرسنلی، لیست مشاغل و عکس های محصولات را کنترل و تعداد نامحدودی بخش و مطلب روی سایت خود ایجاد کنید. شما می توانید از دموی ساده ما برای آشنایی سریع با جوملا استفاده کنید.

جوملا برای توسعه دهنده ها :

خیلی از شرکت ها و یا سازمان ها انتظاراتی دارند که فعلا از توان جوملا! ی اولیه و یا Extension موجود و آزاد خارج است. خوشبختانه جوملا! یک ساختار برنامه قوی را ارائه می دهد بطوری که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا افزونه های مفیدی بسازند که این خود قدرت جوملا! را به مسیرهای بی حد و مرز مجازی بسط می دهد.

ویژگی های کلی :

جوملا خیلی بیشتر از یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند است. در این جا لیستی از ویژگی های جوملا برای شما گفته می شود، اما قدرت واقعی جوملا در قابلیت توسعه پذیری آن است.

 • ·   مدیریت کاربر : در جوملا بخشی به نام ثبت نام کاربران وجود دارد که کاربران می توانند گزینه های شخصی پروفایل خود را مدیریت کنند. در این گروه های کاربری دسترسی مختلفی برای کاربران از جمله: کاربر عمومی، نویسنده، ویرایشگر، ناشر وجود دارد. تاییدکاربران در جوملا به وسیله چند روش می تواند انجام شود، پروتکل LDAP , OpenID , Gmail. این روش ها به کاربران اجازه می دهد تا از سریع ترین روش برای ثبت نام استفاده کنند.
 • ·   مدیریت رسانه ها : مدیریت رسانه ابزاری برای مدیریت فایل ها و پوشه های رسانه ای و می توانید نوع MIME ها مشخص و مدیریت کنید.
 • ·   مدیریت زبان : جوملا از بسیاری از زبان های بین المللی و UTF-8 پشتیبانی می کند. اگر شما نیاز به وب سایت دارید که بخش کاربری به یک زبان و مدیریت زبان دیگر، جوملا چند زبانه بودن را در اختیار شما قرار می دهد.
 • ·   مدیریت آگهی : مدیریت آسان بنرهای تبلیغاتی در وب سایت های جوملایی، شروع به ایجاد یک پروفایل کاربری. زمانی که شما اضافه می کنید بنرهای مورد نیازتان را فقط کافی است که تعداد و نشانی اینترنتی خاص و موارد گوناگون را ست کنید.
 • ·   مدیریت اطلاعات : مدیریت اطلاعات راهنمایی برای شماست تا بتوانید اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنید. همچنین از فرم تماس می توانید برای ارسال نامه ی گروهی استفاده کنید.
 • ·   نظرسنجی : اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد سایتتان بدست آورید می توانید از طریق نظرسنجی با گزینه های متعددی به این اطلاعات دست پیدا کنید.
 • ·   جستجو : جستجو کمک می کند تا کاربران به سمت آیتم های جستجویی که پرطرفدار تر هستند هدایت شوند و به آنها اجازه می دهد آمار جستجو را مدیریت کنند.
 • ·   مدیریت پیوندها : فراهم کردن لینک ها برای کابران آسان است شما می توانید از طریق پیوندها کابرانتان را به مجموعه های دیگر و یا سایتهای دیگر راهنمایی کنید.
 • ·   مدیریت مطالب : با جوملا می توانید مطالبتان را آنگونه که می خواهید دسته بندی کنید و لزوملا نیازی نیست که براساس دسته بندی خاص این کار انجام دهید. کاربران شما می توانند مطالب موجود را از طریق فایل PDF دریافت کنند و یا از طریق ارسال به دوست مطالب را به دوستان خود ارسال کنند. مدیران می توانند مطالب را بایگانی کرده و آنها را از دید کاربران مخفی کنند. ایجاد مطالب با ویرایشگر WYSIWYG می باشد ، حتی کابران تازه کار نیز می توانند به صورت جذاب مطالب را به تصاویر ترکیب کنند. زمانی که شما مطالب و مقالات خود را ایجاد کرده به طور پیش فرض ماژول های برای نمایش محبوب ترین مطالب، آخرین اخبار، بخش ها و مطالب مرتبط تعبیه شده است.
 • ·   مدیریت خبرخوان و پیوند : با جوملا می توانید به آسانی مطالب را به علاقه مندی کاربران از طریق RSS اضافه کنید.
 •    مدیریت منو : مدیرت منو به شما اجازه می دهد تا بتوانید منوهای که نیاز دارید را ایجاد کنید. شما می توانید ساختار منو (منوهای تودر تو) وکاملا مستقل از ساختار مطالب ایجاد کنید. شما می توانید روش نمایش منوها را براساس Rollovers, Dropdown, Flyouts مشخص کنید. مسیر یاب نیز به صورت خود برای راهنمای کابران مسیر حرکتی در سایت نمایش می دهد.
 • ·   مدیریت قالب ها : انتخاب قالب مناسب برای هر سایتی می تواند نگاه های زیادی را مجذوب خود کند. شما می توانید یک قالب واحد برای کل سایت در نظر بگیرید و یا اینکه یک قالب جداگانه برای هر بخش انتخاب کنید. قالب های جوملا به شما امکان سفارشی سازی هر قالب در هر بخش را می دهد.
 • ·   سیستم راهنمای یکپارچه : شما از طریق اطلاعات سیستم می توانید اطلاعاتی مورد نیاز در مورد سیستم خود را ازجمله آخرین نسخه سیستم، صفحه انگلیسی ، راهنمایی های درمورد مشکلات سیستم را به دست آورید.
 • ·   امکانات سیستم : برای بارگذاری سریع صفحات وب سایت می توانید از سیستم ذخیره سازی، ماژول ذخیره سازی و فشرده سازی صفحات به صورت  GZIP استفاده کنید.اگر شما مدیریت سایت را برعهده دارید به اشکال زدایی سیستم و گزارش خطا نیاز دارید می توانید از طریق پیکربندی کلی این گزینه ها را فعال کنید.لایه FTP به اپراتور ها اجازه می دهد تا به راحتی بتوانند امکانات اضافی (افزونه های جوملا) را نصب کرده و بتواند مجوزهای دسترسی به فایل و پوشه ها را بدهند و یا برای امنیت بالا دسترسی را حذف کنندمدیران سایت می توانند از طریق نامه به صورت یک به یک و یا از طریق نامه های گروهی با کاربران در ارتباط باشند.
 • ·   خدمات وب : با سرویس های وب می توانید با کابران راه دور ارتباط داشته باشید ( از طریق http و xml ) شما همچنین می توانید سرویس هایXML-RPC‌  را با API های جوملا و بلاگر یکپارچه کنید.
 • ·   توسعه قدرتمند : این ها فقط برخی از ویژگی های جوملا برای سفارشی سازی است. از دایرکتوری محصولات (اکستنشن)‌ جوملا دیدن نمایید تا هزاران روشی که برای بهبود رفع نیازهایتان در آن جا وجود دارد را مشاهده نمایید.

ویژگی های جوملا :

 • ·   ذخیره شدن تمامی اطلاعات در پایگاه داده
 • ·   مدیریت و یرایش اخبار، محصولات و سرویس ها
 • ·   افزودن عنوان به بخش ها به وسیله نویسنده
 • ·   سفارشی سازی منوها در قسمت چپ ، راست و وسط
 • ·   انجمن پویا/ نظرسنجی/ بازیدها و نتایج نقطه به نقطه
 • ·   قابل اجرا با Linux , FreeBSD , MacOSX Server , Solaris و  AIX
 • ·   نصب و راه اندازی آن آسان است و پیش نیاز تکنولوژیک و یا نرم افزاری خاصی ندارد. ( Windows/Linux )
 • ·   توسط گروه زیادی از جامعه کاربران جوملا پشتیبانی ، تست و رفع ایراد می شود.
 • ·   بیش از ۶۵۴۳ ماژول و افزونه موجود تا این لحظه
 • ·   در تالارهای گفتگوی جوملا بیش از ۲ میلیون پست در موضوعات مختلف موجود است
 • ·   بطور مداوم هسته اصلی آن بروز می شود
 • ·   برای انطباق انواع قالب طراحی برروی آن ، بسیار انعطاف پذیر می باشد.
 • ·   منطبق با استانداردهای موتورهای جستجو است. ( Search Engine Friendly )
 • ·   براحتی می توان ماژول ها، کامپوننت ها و قالب های مورد نیاز را برای آن پیاده سازی کرد
 • ·   قابلیت سفارشی سازی آن بسیار بالاست. ( Customization )
 • ·   با استفاده از مدیریت سطوح دسترسی ، مدیریت کاربران و مدیریت گردش کار می توان مدل های مختلف کاری ، بروزرسانی سایت و انتشار محتوا را برروی آن پیاده کرد
 • ·   قابلیت اتصال به سایر نرم افزار ها و بانک های اطلاعاتی
 • ·   انواع فرم ساز و گزارش ساز قوی موجود
 • ·   راحتی کار با پانل مدیریتی و مدیریت قوی محتوا ( پشتیبانی از انواع زبانها ، انواع Editor ها و  ... )
 • ·   قابل استفاده برای انواع وب سایت و نرم افزار تحت وب برای منظورهای مختلف
 • ·   در دسترس بودن متخصصین ایرانی و خارجی زیاد برای پشتیبانیهای آتی
 • ·   براحتی امکان اتصال به سایر نرم افزارها در نقش یک پورتال را دارد

مدیریت گسترده :

 • ·   تغییر چینش براساس موضوع اخبار، سوالات متداول و مطالب
 • ·   اخبار کوتاه به صورت تصادفی
 • ·   ماژولی برای ارسال خبر، مطالب
 • ·   بار گذاری تصاویر در فولدر کتابخانه شخصی شما تا در هرجایی از سایت که بخواهید بتوانید استفاده کنید
 • ·   کتابخانه تصویر، تمامی تصاویر را با پسوندهای PNGs , PDFs , DOCs , XLSs , GIFs , و JPEGs به صورت آنلاین و آسان بارگذاری کنید.
 • ·   مسیر یاب خودکار
 • ·   مدیریت خبرخوان
 • ·   نمایش ارسال به دوست و چاپ برای هر مطالب
 • ·   ویرایش متن به صورت واژه پرداز Word
 • ·   نظرسنجی متفاوت در هر صفحه
 • ·   ماژول سفارشی
 • ·   مدیریت قالب. دانلود قالب و پیاده سازی آن در هر لحظه
 • ·   لایه های قابل مشاهده
 • ·   مدیریت آگهی ها. کسب در آمد از سایت خود

-


 • تعداد بازدید: 4008
 • تاریخ انتشار: جمعه 02 ارديبهشت 1390 ساعت 12:06


طراحی سایت, طراحی وب سایت, طراحی پرتال, طراحی پورتال, طراحی سایت داینامیک, افزایش رنکینگ وب سایت, بهینه سازی وب سایت, طراحی سایت شرکتی, طراحی پرتال سازمانی