طراحی وب سایت, طراحی سایت, طراحی پرتال, طراحی وب, پرنیان وب

 • پرنیان وب : طراحی وب سایت , طراحی وب سایت داینامیک , طراحی وب سایت شرکتی , طراحی وب سایت شخصی , طراحی سایت , طراحی وب , طراحی پرتال

 • پرنیان وب : طراحی پرتال , بهینه سازی سایت و سئو , طراحی پورتال , طراحی پرتال شرکتی , طراحی پرتال سازمانی , افزایش رنکینگ وب سایت , طراحی وب سایت


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Unable to access /home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

Warning: file_get_contents(/home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

تجارت الکترونیک موفق با حضور کارآمد در وب - 1

تجارت الکترونیک موفق با حضور کارآمد در وب - طراحی سایت و پرتال پرنیان وبدر این مقاله به بررسی اصول طراحی و خصوصیات سایت های موفق در زمینه تجارت الکترونیک می پردازیم. نحوه طراحی و هدف یک سایت تجارت الکترونیک ، اولین اثرات را روی ویزیتور ها می گذارد و اثرات اولیه همیشگی هستند! صفحه ای که به خوبی طراحی شده باشد ، در عین تنوع از یکپارچگی نیز برخوردار بوده و می تواند به خوبی در خدمت اهداف تجاری سایت قرار گیرد. اگر ساختن یک سایت تجارت الکترونیک را با طراحی آن مقایسه کنیم باید بگوییم که ساختن یک سایت تجارت الکترونیک ، در واقع فرآیند ساختن یک رابط مشتری برای کل سیستم تجارت الکترونیکی است. ساختاری که بتواند اتوماسیون فرآیند را هر چه کارآمد تر نماید. اهداف مورد نظر در ساختن سایت تجارت الکترونیک ، فروش مقرون به صرفه کالا و سهولت استفاده از آن و در نهایت فراهم ساختن رضایت هر چه بیشتر مشتریان است. رضایت مشتریان یعنی ماندن آنها در لیست خریداران و رجوع مجدد آنها به سایت. طراحی سایت تجارت الکترونیک علاوه بر در نظر گرفتن اهداف فوق ، مسائل مربوط به بازاریابی و شاخص نمودن کالای سایت ( مرغوبیت کالا ) را نیز در بر می گیرد. با توجه به اینکه موفقیت یک سایت تجاری به میزان زیادی به کارآیی آن بستگی دارد. بنابراین کلید طراحی سایت تجارت الکترونیک ، رنگ لعاب و دکوراسیون بیهوده نمی باشد. بلکه اصل رعایت سادگی در طراحی میتواند سایت جذاب و کارسازی را برای ویزیتور های آن به نمایش گذارد. برای داشتن یک سایت ساده و کارآمد در وب به دوازده اصل ذیل توجه کنید :

 1. توجه کامل به عنصر مهم سرعت بارگذاری سایت.
 2. استفاده از طراحی یکسان و یکنواخت تا کار مرور در سایت فوق العاده سریع و آسان گردد.
 3. سرعت مرور سایت را با طراحی پیوند های خوب ، افزون تر کنید.
 4. از قابلیت اطمینان سایت خود اطمینان پیدا کنید.
 5. ظاهر سایت را تمیز ، حرفه ای و یکنواخت نگه دارید.
 6. سایت را به گونه ای طراحی کنید که تصاویر و طرح کلی آن انعکاسی از اهداف و تفکر نوع بازرگانی شما باشد.
 7. متون سایت را کاملاً خوانا نوشته و از آنها برای تجلی هر چه بیشتر اهداف سایت بهره بگیرید.
 8. انتخاب فونت ها را بگونه ای انجام دهید که به جذابیت و قدرت سایت بیفزاید.
 9. کار مرور و تفحص در صفحات را برای ویزیتور ها آسان و راحت سازید.
 10. کاری کنید که ویزیتور های سایت احساس راحتی و آرامش نمایند.
 11. از آژانس های حرفه ای در طراحی بهره بگیرید.
 12. به بررسی دوباره اهداف و دیدگاه خود در سایت بپردازید.

تمرکز روی موارد ضروری :

زمانی که کاربران روی یک صفحه وب کلیک می کند ، مهمترین عاملی که موجب می گردد آنها در صفحه باقی مانده و یا آن را ترک کنند ، سرعت می باشد . سایت پیشگام در تجزیه و Watch Fire پیشگام تحقیقات در اینترنت و سایت Cyber Atlas تحلیل کیفی تجارت الکترونیکی ، با همکاری یکدیگر عملکرد ٢۵ سایت مورد پسند مردم را مورد بررسی قرار داده اند و با در نظر گرفتن معیار های نظیر تعداد پیوند های فعال و سایر مشخصات صفحه وب ، جایگاه آنها را در لیست سایت های موفق در زمینه تجارت الکترونیک مشخص نمودند. دو معیار بسیار مهم این آزمایش عبارتند از :

 1. هیچ صفحه ای با تصاویر مربوطه نباید بیشتر از 50 کیلو بایت باشد : پیاده کردن هیچ صفحه ای با استفاده از مودم 28.8 کیلو بایتی نباید بیش از 20 ثانیه طول بکشد. از نظر کاهش سرعت و نارضا کردن مرورگران ، باید گرافیک ها را عامل شماره ١ دانست. هر چقدر هم که گرافیک های سایت شما جذاب و فوق العاده باشند ، باید که پیاده شدن آنها قبل از به سر رسیدن کاسه صبر مرورگران پایان یابد. علاوه بر این از گرافیک هایی استفاده کنید که اندازه شان بیشتر از 20KB نباشد. به خاطر داشته باشید که تصاویر 3 تا 5 کیلو بایتی تقریباً هم سرعت متن پیاده می شوند. هر 2 کیلو بایت اضافی حدود یک ثانیه به زمان پیاده سازی با یک مودم 56 کیلو بایتی می افزاید. 
 2. عواملی که در پیاده سازی گرافیک دخیل می باشند عبارتند از رنگ و اندازه : هر چقدر که تعداد رنگ های بکار رفته در تصاویر کمتر باشد ، سرعت پیاده سازی بیشتر می شود . هنگام طراحی تصاویر و یا طرح های گرافیکی در نرم در هنگام ذخیره سازی از منوی فایل گزینه Adobe Photoshop افزار را انتخاب کنید سپس در پنجره گشوده شده تب صفحه فعال Save for Web GIF خواهد بود که فرمت پیش فرض انتخاب شده برای تصویر ، فرمت Optimized در منوی آبشاری Setting است. شما می توانید در سمت راست پنجره در قسمت تعداد رنگ های تصویر تان را انتخاب کنید. هر چه تعداد رنگ ها کمتر باشد بهتر است البته با حفظ کیفیت مطلوب.

کلید کار :

مرور آسان ، طراحی یکسان و گسترده در سایت اگر پیاده سازی سایت از سرعت کافی برخوردار است ، باید به فکر نکته بعدی یعنی سهولت چرخش در آن باشید. یکی از عوامل مهم که موثر در گردش و چرخش سایت است ، مساله قرار گرفتن صفحات سایت نسبت به همدیگر می باشد. عامل مهم دیگر یکنواختی و یکسان بودن صفحات از نظر طراحی است. سایت های تجارت الکترونیک ، می توانند باریک یا گسترده باشند. یک سایت باریک یعنی برای دسترسی به اطلاعات آن لازم به کلیک های متعدد از طریق چند کلیک اولیه می باشد . اگر سایتی باریک باشد ، داشتن موتور جستجوی داخلی در صفحه اولیه همچنین وجود نقشه برای سایت از ضروریات است . در هر صورت مرورگران به احتمال زیاد خود را درگیر سایت باریک ننموده و به سراغ یک سایت گسترده می روند.

راه حل دیگر طراحی سایت بصورت گسترده است. سایتی که همه اطلاعات و طبقه بندی های آن از صفحه اصلی سایت قابل دسترسی هستند. این شیوه طراحی به کاربران این امکان را می دهد که بدون کلیک های متعدد به اطلاعات مورد نظر دسترسی پیدا کنند. تحقیقات نشان داده است که کاربران وب ترجیح می دهند با سایت های گسترده کار کنند. زیرا سرعت و دقت کار آنها بالا می رود . در سایت های باریک احتمال اینکه ویزیتور ها در میان لایه های اطلاعات گم شوند بسیار زیاد است. آنها نمی توانند در حالی که بین صفحات سرگردان هستند ، محل آنچه که نظر شان را جلب کرده است به خاطر بیاورند. آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که محل پارک ماشین خود را در پارکینگ های چند طبقه فراموش کنید؟ در مورد سایت های باریک هم همینطور است! طراحی سایت گسترده به موتور های جستجوگر این امکان را می دهد که آنها را راحت تر پیدا کنند. همانطور که می دانید موتور های جستجوگر اغلب تا سه لایه اطلاعات را مورد بررسی قرار می دهند.

یکسانی و شبیه بودن صفحات و نحوه طراحی آنها قدرت چرخش و گردش در سایت را می افزاید. برای مثال برای سایت های لاتین ، نواره ای گردش معمولاً در بالا و طرف چپ یک سایت قرار می گیرند ، زیرا بسیاری به ویژه مردم آمریکا عادت به خواندن صفحه از چپ به راست و از بالا به پایین دارند. به همین جهت مردمانی با چنین عاداتی ، همواره در طرف چپ و بالای صفحه به جستجوی این نوارها می پردازند. در یک صفحه کاملاً طولانی ، یک نوار کوتاه گردش معمولاً در پایین صفحه قرار می گیرد و کمک کننده است. کاربران بزودی این نوار ها را می یابند و از آنها بهره می برند. یکسان بودن عرض صفحات نیز مهم است. کاربران برای یافتن اطلاعات عادت به پیمایش صفحه از چپ به راست ندارند ؛ بنابراین اطلاعاتی که در سایت بیش از اندازه عرض پنجره مرورگر گنجانده شود به اندازه کافی مورد توجه و دسترسی قرار نمی گیرد. یک صفحه بیش از اندازه عریض ، سهولت و آسانی جستجو در سایت را دچار اشکال می سازد.

زمانی که طرح یک سایت راحت و آسان را به وجود آو رید ، از بعضی عناصر کلیدی نظیر ( Content Layout ) صفحه آرایی مندرجات ، ( Navigation Bars ) نوار های گردش از پیش تعیین شده ( Template ) گرافیک های استاندارد یا لوگو ها به عنوان قالب های برای سایت خود استفاده کنید. اگر این عناصر را در هر صفحه در محل یکسانی قرار دهید ، مطمئناً ویزیتورها به سرعت محل عناصر را یافته و در ذهن خود به خواهند سپرد.

ادامه مطلب ...

-


 • تعداد بازدید: 2647
 • تاریخ انتشار: دوشنبه 29 فروردين 1390 ساعت 15:29


طراحی سایت, طراحی وب سایت, طراحی پرتال, طراحی پورتال, طراحی سایت داینامیک, افزایش رنکینگ وب سایت, بهینه سازی وب سایت, طراحی سایت شرکتی, طراحی پرتال سازمانی