طراحی وب سایت, طراحی سایت, طراحی پرتال, طراحی وب, پرنیان وب

  • پرنیان وب : طراحی وب سایت , طراحی وب سایت داینامیک , طراحی وب سایت شرکتی , طراحی وب سایت شخصی , طراحی سایت , طراحی وب , طراحی پرتال

  • پرنیان وب : طراحی پرتال , بهینه سازی سایت و سئو , طراحی پورتال , طراحی پرتال شرکتی , طراحی پرتال سازمانی , افزایش رنکینگ وب سایت , طراحی وب سایت


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Unable to access /home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

Warning: file_get_contents(/home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

نگاهی بر اینترنت پرسرعت ADSL و WiMax

نگاهی بر اینترنت پرسرعت ADSL و WiMax - طراحی سایت و پرتال پرنیان وبآشنایی با عملکرد ADSL :

زوج ‌سیم مسی تلفن شهری از محدوده فرکانسی میان صفر‌ تا ‌‌۲ مگا هرتز پشتیبانی می کند که از این میان فقط برای کاربرد های شهری تلفن ثابت ( PSTN ) از پهنای باند ۴ ‌کیلوهرتز پشتیبانی می‌ شود . بدین ‌معنی که هنگام استفاده از تلفن معمولی حداکثر باند فرکانسی‌ ۴‌ کیلو هرتز مورد استفاده قرار گرفته و مابقی باند بلا‌استفاده می ‌ماند. سیستم ADSL با‌ بکار‌گیری ‌تکنولوژی های ‌مدولاسیون‌‌ تقسیم فرکانسی و فشرده سازی اطلاعات‌‌‌‌ این امکان را بوجود می‌ آورد که سیستم شماره‌ گیری تلفن بتواند از پهنای باند ‌‌۴ ‌کیلوهرتز خود استفاده کند و مابقی باند فرکانسی آزاد برای اتصال به اینترنت و تبادل اطلاعات میان کاربر و مرکز خدمات‌ ADSL استفاده شود . استفاده از محدوده فرکانس ‌‌۴‌ کیلوهرتزی نمی ‌تواند بیشتر از 56kbps سرعت در‌ اختیار کاربران قرار دهد و با استفاده از یک پهنای باندی معادل ‌‌۲ مگاهرتز می توان تصور کرده که چه ‌مقدار بر سرعت تبادل اطلاعات افزوه می‌ شود ( چیزی در حدود ‌‌۵۰۰‌‌ برابر ) و در این حالت است که می توان به سرعت‌ های 8mbps و حتی خیلی بالاتر دست یافت. تکنولوژی های جدید تر ‌ADSL قادر به ارائه سرعت‌ هایی بیش از‌‌ ‌‌20mbps می‌ باشند . در عمل ADSL از پهنای باند ‌فرکانسی‌ 30KHz تا ‌‌138KHz برای ارسال اطلاعات و باند فرکانسی 138KHz تا 1.1Mhz برای‌ گرفتن اطلاعات استفاده می‌ کند.

سازندگان تجهیزات ‌‌ADSL معمولا از دو استاندارد تقسیم سیگنال فرکانسی استفاده می ‌کنند TM و CAP ، ‌استاندارد قدیمی‌ CAP با تقسیم کردن تمام پهنای‌ باند به سه بخش مجزا ، به مکالمات تلفنی باند صفر تا ‌۴ کیلو هرتز را اختصاص می‌ دهد و برای ارسال ‌داده ( Upstream ) محدوده ‌‌۲۵ تا ‌‌۱۶۰ کیلوهرتز و دریافت اطلاعات از باند ‌‌۲۴۰ کیلوهرتز به بالا صورت خواهد گرفت . بنابراین در نهایت این شیوه از سه کانال مجزا استفاده می‌ کند . استاندارد DTM با تقسیم‌ کردن پهنای ‌باند به ‌‌۲۴۷ ‌کانال مجزا و اختصاص کانال‌ هایی برای دریافت و ارسال داده‌‌‌ انعطاف‌ پذیری بیشتری را در کیفیت سرویس بوجود می ‌آورد . ولی در عوض پیاده ‌سازی به مراتب پیچیده ‌تری دارد.

تجهیزات سیستم ADSL :

فارغ از تجهیزات مخابراتی تکنولوژی ‌های DSL بطور ساده در یک نگاه می‌ توان گفت‌ ADSL از دو دستگاه خاص استفاده می‌ کند ؛ یک دستگاه معروف به مودم های DSL در محل مشترکین و دستگاه DSL Access Multiplexer یا DSLAM در محل شرکت ارائه دهنده خدمات. ADSL مودم های DSL که با نام ATU-R نیز از آنها یاد‌ می‌ شود ، مسئولیت برقراری اتصال میان کامپیوتر مشترک را با خط DSL برعهده دارند . این نوع از مودم ها معمولا با USB و یا پورت اترنت‌‌ 10base-T به کامپیوتر کاربر متصل می‌ شوند . در DSLAM با جدا سازی باند های فرکانسی ۴‌ کیلوهرتزی از دیگر پهنای باند برای هر خط اتصالی ADSL امکان ارتباطات کاربران و اتصال به تجهیزات مجتمع پر‌سرعت را برای اینترنت در مراکز ارائه خدمات ADSL فراهم می‌ کند. فرکانس باند ‌‌‌4kbps نیز به سمت سوئیچ ‌های مخابراتی هدایت می‌ شود . به هر DSLAM صد ها زوج ‌سیم متصل می‌ شود که در نهایت بسوی یک اتصال اینترنت با پهنای باند خیلی‌ زیاد هدایت می‌ شوند و تا وقتی این پهنای ‌باند ‌اشباع نشده است ، مشترک می ‌تواند به ‌صورت یکنواخت و با سرعت ‌بالا از اینترنت استفاده کند . در سمت مشترک ، گاهی نیاز است که از یک‌ دستگاه فیلتر جداکننده بنام Splitter نیز استفاده شود تا میان باند ‌فرکانسی صدا برای مکالمات تلفن با اطلاعات ADSL تداخل بوجود نیاید.

ADSL2 گامی فراسوی اینترنت پر سرعت :

فناوری ADSL تحولی عظیم و یک نقطه‌ عطف در صنعت ارتباطات راه ‌دور و استفاده از شبکه جهانی اینترنت با استفاده از امکانات و زیر ساخت های موجود در کشور ها و سازمان ها است و امکان خدمات آنلاینی همانند صوت و تصویر و ویدئو را فراهم می‌ کند . با این ‌وجود با نگاهی فناورانه ‌تر به مزایا و معایب ADSL ، فاصله میان سرعت عملی ارتباطات ‌‌ADSL بر روی کامپیوتر مشترکین و بحث محدودیت فاصله میان مراکز‌ ADSL با مشترک دو مشکل پیش‌ روی این فناوری هستند. همچنین برخی پارامتر های کیفیتی نیز هنوز در ‌‌ADSL پوشش داده نشده بودند . به‌ همین جهت در سال ‌‌۲۰۰۲‌ و ‌‌۲۰۰۳‌‌ استاندار های جدیدی برای این فناوری با نام ADSL2 و ‌‌+‌ADSL2 تعریف شد . در یک نگاهی کلی ADSL2 امکان حرکت بسمت سرعت های نجومی مانند ‌24mbps را فراهم می کند و ‌‌+‌ADSL2 بر مسافت موثر این تکنولوژی تا مرز ‌‌۶‌‌ کیلومتر می ‌افزاید . این همه ماجرا نیست ، امکان انتقال صوت و تصویر ، افزایش بهره ‌وری از پهنای‌ باند و کاهش اتلاف باند‌ فرکانسی ، تفکیک ‌پذیری بهتر باند‌ فرکانسی مکالمات تلفنی با باند ADS و مدیریت‌ توان ‌الکتریکی نیز از مهمترین دستاورد های فناوری ‌های جدید ADSL هستند.

Reach ADSL2 هم استاندارد جدید ADSL است که باز برخی کمبود های استاندارد های قبلی را کامل نموده است . آنچه گفتنی است تطبیق و سازگاری کامل این نوع از استاندارد ها با مودم های از نوع ADSL است . لذا برای بهره ‌گیری از این فناوری ‌ها نیازی به تعویض مودم و تجهیزات ADSL نیست.

آشنایی با عملکرد وایمکس " WiMax " :

خیلی از کاربران اینترنت زمانی را به یاد دارند که توسط مودم ‌های Dial-Up به شبکه ‌ی پهناور اینترنت وصل می‌ شدند و از این دنیای مجازی استفاده می‌ کردند . در آن زمان حجم اطلاعات بسیار بسیار کم بود و اکثر وب ‌سایت‌ ها در کمتر از ۱۰ ثانیه به صورت کامل بارگذاری می‌ شدند . رفته‌ رفته دامنه ‌ی اطلاعات و نیاز کاربران افزایش یافت و این باعث شد تا نوآوری‌ های جدیدی در زمینه ‌ی ارتباطات بوجود آید . برای مثال فناوری ‌های DSL و کابل ‌های نوری از جمله‌ ی این فناوری ‌های جدید در زمینه ‌ی تبادل اطلاعات با سرعت بالاتر بود . اما همگی می‌ دانیم که در دنیای فناوری اطلاعات تلاش برای نوآوری و بهتر شدن روز به ‌روز جدی ‌تر می‌ شود.

همان‌ طور که می ‌دانید بعضی از فناوری ‌های ارتباطی نظیر کابل ‌های نوری ، هزینه ‌های بسیار بالایی دارند و این خود یک نقطه ضعف برای این نوع فناوری ‌ها به حساب می ‌آید . در کشور های در حال توسعه که دارای اقتصاد خوبی نیستند ، استفاده از چنین فناوری با این هزینه ‌ی گزاف مقرون به صرفه نخواهد بود . این خود مسئله‌ ای برای پیدایش نوع جدید تری از فناوری ‌های ارتباطی شد که هم هزینه ‌ی کمتری داشت و هم سرعت تبادل اطلاعات بالاتر بود . این نوآوری وایمکس " WiMax " نام گرفت . در حقیقت وایمکس یک فناوری جدید ارتباطی از نوع بی ‌سیم با پهنای باند وسیع می‌ باشد . به بیان تخصصی‌ تر ، وایمکس نسل دوم پروتکل ‌های ارتباطات بی‌ سیم می‌ باشد که از پهنای باند بالاتری استفاده می‌ کند و از تداخل امواج جلوگیری می‌ کند ؛ که از این طریق می ‌توان برای افزایش سرعت انتقال داده ‌ها در مسافت ‌های زیاد بهره برد.

نام " WiMax " از حروف اول کلمات Worldwide Interoperability For Microwave Access گرفته شده و یک راه حل کارآمد برای دسترسی به اینترنت از طریق امواج مایکروویو است . شما تاکنون شاید بار ها نام وایمکس را شنیده اید . وایمکس یک روش بی سیم فوق العاده سودمند و انقلابی در زمینه دسترسی تمامی کاربران در هر سطحی به اینترنت است. همانگونه که از نام آن پیداست راه حلی برای دسترسی به اینترنت از طریق امواج مایکروویو است . طراحان و مهندسان این روش بر آن هستند تا در آینده ای نزدیک دسترسی بی حد و مرز به اینترنت را برای تمامی کابران تا حد دسترسی به تلفن همراه آسان کنند . همانگونه که اکنون در اغلب کشور های جهان ، داشتن و استفاده از یک تلفن قابل حمل ، به پدیده ای معمولی بدل شده است مهندسان IT برآنند تا دسترسی آسان و بدون محدودیت به مکان برای اتصال به اینترنت ، برای همگان حاصل شود. وایمکس در حالت ایده آل اجازه می دهد پهنای باندی حدود 70mbps میان کاربران و نقطه مرکزی به صورت اشتراکی استفاده شود. طرز کار وایمکس از نظر استفاده از امواج مایکروویو برای دسترسی مستقیم کاربران به اینترنت تا حدود زیادی شبیه وای فای است ولی با این تفاوت که سرعت آن بسیار بالاتر و برد آن به طور چشمگیری وسیع تر است به طوری که سرعت آن را می توان با خطوط پرسرعت با پهنای باند بال مثل DSL مقایسه کرد.

مهم‌ ترین خصوصیت و برتری WiMax که باید عنوان گردد همان قابلیت سیار بودن آن است که موجب می‌ شود که این تکنولوژی را وارد لپ تاپ‌ ها ، کامپیوتر های دستی و در نهایت گوشی‌ های تلفن ‌های همراه سازد و این امکان را به آن ‌ها می ‌دهد که دیگر کاربران برای استفاده از اینترنت پر سرعت نیاز به استقرار در یک مکان خاص و یا محدوده بسیار محدود نداشته باشند و بتوانند در هر حال و حتی در حال حرکت نیز با سرعت‌ های بالا از این امکان بهره مند گردند. از جمله خصوصیات WiMax آن است که علاوه بر داده ، صدا و تصویر را نیز به خوبی پشتیبانی می‌ کند و سرویسی که ارائه می‌ شود به صورت کاملاً نامحدود می‌ باشد و هیچ گونه محدودیت حجمی و یا زمانی ندارد و این بدان معناست که کاربر می ‌تواند بدون هیچ محدودیت زمانی ، در تمام شبانه روز به هر مقدار و حجمی که پهنای باندش اجازه می ‌دهد Download و یا Upload داشته باشد.

چگونگی اتصال به وایمکس :

پروتکل‌ های وایمکس که توسط موسسه IEEE تعیین شده ‌است ، تحت استاندارد 802.16 می‌ باشد که دارای چندین زیر مجموعه می‌ باشد . از بین زیر مجموعه‌ های این استاندارد ، ۲ زیر مجموعه کاربرد بیشتری دارند که شامل استاندارد 802.16d برای تجهیزات ثابت و استاندارد 802.16e برای تجهیزات موبایل و ثابت می‌ باشد.

فناوری ارتباطی وایمکس دارای مزیت ‌های زیادی است از جمله :

  1. عدم وجود محدودیت مکانی : به این معنی که کاربر از طریق وایمکس می‌ تواند در سراسر منطقه‌ ی تحت پوشش این شبکه ، از سرویس استفاده کند.
  2. امنیت بالا : در این نوع فناوری ارتباطی ، داده ‌ها در فضا به صورت بسته منتقل می‌ شوند که بر روی هر بسته رمزگذاری می‌ شود و دسترسی به این داده‌ ها تنها توسط کاربر عضو شبکه امکان ‌پذیر خواهد بود.
  3. خدمات ارزش افزوده : در فناوری ارتباطی وایمکس کاربر علاوه بر استفاده از اینترنت ، می ‌تواند از خدماتی همچون تلفن اینترنتی ( VoIP ) ، شبکه‌ ی اختصاصی مجازی ( VPN ) ، انتقال داده‌ ها همچون فایل ‌های موسیقی ، تصویری ، ویدئویی و … و بسیاری موارد دیگر استفاده کند.
  4. در بلایای طبیعی : به علت برد بالای امواج در فناوری ارتباطی وایمکس ، نباید نگران از دسترس خارج شدن آن به هنگام وقوع بلایای طبیعی باشیم . برای مثال در سال ۲۰۰۴ و در جریان سونامی که در اندونزی رخ داد ، تنها راه ارتباطی فقط وایمکس بود.
  5. در تلفن ‌های همراه : همان‌ طور که اشاره شد با استفاده از استاندارد 802.16e می ‌توان از وایمکس در تلفن همراه نیز استفاده کرد . البته تلفن همراه هم باید از این استاندارد پشتیبانی کند . از جمله تلفن های همراهی که از این فناوری پشتیبانی می‌ کنند می ‌توان به  SAMSUNG SPH-P9000 ، HTC Max 4G و NOKIA N810 اشاره کرد. 
-

  • تعداد بازدید: 2643
  • تاریخ انتشار: يكشنبه 22 اسفند 1389 ساعت 01:22


طراحی سایت, طراحی وب سایت, طراحی پرتال, طراحی پورتال, طراحی سایت داینامیک, افزایش رنکینگ وب سایت, بهینه سازی وب سایت, طراحی سایت شرکتی, طراحی پرتال سازمانی