طراحی وب سایت, طراحی سایت, طراحی پرتال, طراحی وب, پرنیان وب

 • پرنیان وب : طراحی وب سایت , طراحی وب سایت داینامیک , طراحی وب سایت شرکتی , طراحی وب سایت شخصی , طراحی سایت , طراحی وب , طراحی پرتال

 • پرنیان وب : طراحی پرتال , بهینه سازی سایت و سئو , طراحی پورتال , طراحی پرتال شرکتی , طراحی پرتال سازمانی , افزایش رنکینگ وب سایت , طراحی وب سایت


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Unable to access /home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

Warning: file_get_contents(/home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

مالتی مدیا چیست | Multimedia

مالتی مدیا - طراحی سایت و پرتال پرنیان وبمالتی مدیا "Multimedia" در لغت به معنای چند رسانه ای است یعنی ارتباط و انتقال موضوع ها و مفاهیم با استفاده از رسانه های متفاوت همچون گفتار ، موسیقی ، عکس ، متن ، انیمیشن ، محیط های تعاملی و رابط با کاربر و ... و هر چیز که شما فکرش را بکنید. تا قبل از آمدن سيستم عامل ويندوز، واژه مالتي مديا در فرهنگ كامپيوتر وجود نداشت. چند سال پيش از آن حتي كارت صوتي هم شناخته نشده بود. با ورود ويندوز 95 و همچنين بهبود كيفيت صوت و تصوير كامپيوتر ها، مالتي مديا يا چند رسانه اي بعنوان يك تكنولوژي مطرح شد. يك نرم افزار مالتي مديا نرم افزاري است كه متن، تصوير ( شامل تصاوير ثابت ، فيلم ، و انيميشن ) ، و صدا (  گفتار و موزيك ) را در خود بگنجاند. البنه بعضي ها تعامل يا Interaction را نيز در اين دسته مي گنجانند. ولي در واقع تعامل يك مكمل براي مالتي مديا محسوب ميشود و چنين نرم افزار مالتي مديایي كه امكان تعامل داشته باشد را Interactive Multimedia يا چند رسانه اي تعاملي مي نامند. البته امروزه وجود صوت و تصوير در اكثر نرم افزار ها، قضيه را خيلي عادي كرده است ولي در آغاز كار، نرم افزار هاي مالتي مديا بسيار لوكس و چشمگير بودند. تا جایي كه شركت اينتل آخرين مدل پنتيوم خود را با نام Pentium MMX يعني پنتيوم با ضمايم چند رسانه اي به بازار عرضه كرد.

بطور کلی محصولات مالتی مدیا به سه قسمت عمده تقسیم می شوند :

 1. آموزشی : در این نوع از مالتی مدیا یا چند رسانه ای از تمام قابلیت ها برای تولید یک نرم افزار آموزشی استفاده می شود. و در فضایی جذاب و متنوع (Interactive) در این گونه از نرم افزار ها سعی می شود مفاهیم آموزشی به صورت تعاملی به مخاطبان آموخته شود.
 2. تبلیغاتی : در ابتدا تبلیغات يا رساندن صدای خود به مخاطبان خاص را در نظر بگیرید. لذا در همین راستا با بهره گیری از قابلیت های کامپیوتر میتوان از طرق مختلف از قبیل استفاده از عناصر دیداری وشنیداری مانند: انیمیشن ، صوت ، عکس و … به هدف مطلوب دست یافت.
 3. کاربردی : نرم افزارهای کاربردی از قبیل پخش کننده های صوتی و تصویری، برای ساخت خود دارای تعریف های استانداردی هستند.

تاریخچه مالتی مدیا :

اولین روزنامه ها جزو اولین ابزار اطلاع رسانی بودند که تعداد زیادی از مردم را در بر می گرفت. متن و تصویر برای جذاب تر کردن استفاده می شد ولی استفاده از روزنامه فقط محدود به افراد با سواد بود. اگر همین اطلاعات به صورت تصویری ارائه شود حتی افراد بی سواد هم قادر به استفاده از آن خواهند بود. اما کامپیوتر و تلویزیون به عنوان قویترین ابزار در قرن ۲۰ تبدیل شده اند که از صدا و تصویر استفاده می کنند و مردم می توانند به راحتی به همه وقایع دنیا دسترسی داشته باشند. در زمان قدیم مردم چنین ابزاری برای سرگرمی و ارتباط نداشتند. آنها تصاویر حیوانها و مراسم سنتی را روی دیوار غار می کشیدند. ارتباط توسط این تصاویر روی غار انجام می شد. وقتی زبان هنوز بوجود نیامده بود مردم توسط حرکت دست با هم ارتباط داشتند. متحرک سازان از این تصاویر روی غار ایده گرفتند آنها تصاویر را به صورت پشت سر هم کشیدند و تکنیکی ایجاد کردند که این تصاویر به صورت متحرک به نظر برسند. این تصاویر متحرک در ابتدا صامت بودند. بعدها این هنرمندان تکنیکی را ایجاد کردند که صدا هم به این تصاویر اضافه کنند. وقتی هنرمندان استفاده از کامپیوتر را شروع کردند این زمینه پیشرفت زیادی کرد.

يك سي دي مالتي مدیا ابزاري است كه با توجه به علم روز كامپيوتر داراي امكانات سمعي و بصري مي باشد و با توجه به اينكه حجم بالايي از اطلاعات با تنوع مناسب در يك سي دي جاي مي گيرند اين قابليت را دارا است كه معرفي كاملي از هدف مورد نظر را داشته باشد. سی دی های مالتی مدیا یکی از بهترین هدایای تبلیغاتی و ابزار بازاریابی و اطلاع رسانی استاندارد روز دنیا جهت عرضه در نمایشگاهها ، سمینارها ، ارسال به مشتری و غیره می باشد.

مزایای استفاده از سی دی های مالتی مدیا :

 1. قابلیت توسعه و تغییر محصولات تولید شده در کمترین زمان ممکن.
 2. قابلیت تهیه رونوشت و چاپ از مطالب ارائه شده متناسب با نیاز کاربرانقابلیت ارائه متمرکز مطالب و مستندات و یا هر نوع داده دیگر در قالبهای سامان یافته به مخاطبان.
 3. با توجه به چندرسانه اي بودن بهترين تاثير را در نظر بازديدکنندگان دارد.
 4. یکی از مزایایی مهم استفاده از سی دی های مالتی مدیا سهولت کپی برداری و به تعداد مورد نظر تکثیر کردن سی دی می باشد.
 5. سی دی های مالتی مدیا از هر كتابچه، بروشور و يا كاتولوگ چاپي جذابتر بوده و به علاوه هزينه كمتري را در پي دارند.
 6. سی دی هاي مالتي مديا به اندازه يك سايت محدوديت ندارد و ما مي توانيم به راحتي تمامي اطلاعات وتصاوير رابه طور كامل درآن شرح دهيم.

و بطور كلي طيف گسترده ای از امكانات و ويژگيهاي منحصر به فرد دیداری و شنیداری را شامل می شود كه بنا به نوع كاربرد قشر مخاطب سي دي استفاده هر دسته از امكانات در اولويت قرار مي گيرد.

انقلاب مالتی مدیا :

نکته اساسی در انقلاب مالتی مدیا دیجیتالی شدن است که به معنی تبدیل همه اطلاعات مثل کلمات، صدا، تصویر، ویدئو و اعداد به کدهای مخصوصی که ماشینهای الکترونیکی قادر به تشخیص و فهم آن هستند می باشد. کامپیوترهای خانگی امروزه می توانند تصاویر اعجاب انگیز سه بعدی، تصاویر شبیه سازی شده، فیلم، صداهای Hi-Fi و انیمیشن های مهیج ایجاد کنند. نرم افزارهای زیادی توسعه پیدا کردند و در حال توسعه هم هستند که بتوانند افکت های تصویرو صدا را اضافه کنند تا ارتباطات و محاوره را افزایش دهند اما بخش مالتی مدیا بسیار پیشرفت کرده است. ترکیب قدرت کامپیوتر با ویدئو از بارزترین قابلیت های مالتی مدیا است.

-


 • تعداد بازدید: 7259
 • تاریخ انتشار: چهارشنبه 29 دی 1389 ساعت 23:18


طراحی سایت, طراحی وب سایت, طراحی پرتال, طراحی پورتال, طراحی سایت داینامیک, افزایش رنکینگ وب سایت, بهینه سازی وب سایت, طراحی سایت شرکتی, طراحی پرتال سازمانی