طراحی وب سایت, طراحی سایت, طراحی پرتال, طراحی وب, پرنیان وب

  • پرنیان وب : طراحی وب سایت , طراحی وب سایت داینامیک , طراحی وب سایت شرکتی , طراحی وب سایت شخصی , طراحی سایت , طراحی وب , طراحی پرتال

  • پرنیان وب : طراحی پرتال , بهینه سازی سایت و سئو , طراحی پورتال , طراحی پرتال شرکتی , طراحی پرتال سازمانی , افزایش رنکینگ وب سایت , طراحی وب سایت


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Unable to access /home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

Warning: file_get_contents(/home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

آشنایی با مفهوم روتينگ | Routing

روتينگ ( Routing ) يکی از مهمترين ويژگی های مورد نياز در يک شبکه به منظور ارتباط با ساير شبکه ها است. در صورتی که امکان روتينگ پروتکل ها وجود نداشته باشد ، کامپيوترها قادر به مبادله داده نخواهند بود. از روتينگ به منظور دريافت يک بسته اطلاعاتی ( Packآشنائی با مفهوم روتينگ ( Routing ) - طراحی سایت و پرتال پرنیان وبet ) از يک دستگاه و ارسال آن از طريق شبکه برای دستگاهی ديگر و بر روی شبکه ای متفاوت ، استفاده میگردد. در صورتی که شبکه شما دارای روتر نباشد ، امکان روتينگ داده بين شبکه شما و ساير شبکه ها وجود نخواهد داشت. يک روتر به منظور مسيريابی يک بسته اطلاعاتی ، می بايست آگاهی لازم در خصوص اطلاعات زير را داشته باشد :  

  1. آدرس مقصد 
  2. روترهای مجاور که با استفاده از آنان امکان اخذ اطلاعات لازم در خصوص شبکه های از راه دور ، فراهم میگردد  
  3. مسيرهای موجود به تمامی شبکه های از راه دور 
  4. بهترين مسير به هر يک از شبکه های از راه دور 
  5. نحوه نگهداری و بررسی اطلاعات روتينگ 

همگرائی ( Convergence ) : فرآيند مورد نياز برای تمامی روترهای موجود  در يک شبکه به منظور بهنگام سازی جداول روتينگ و ايجاد يک نگرش سازگار از شبکه با استفاده ار بهترين مسيرهای موجود. در زمان انجام فرآيند فوق ، داده کاربر ارسال نخواهد شد.

مسير پيش فرض ( Default Route ) : يک مسير استاندارد درج شده در جدول روتينگ که به عنوان اولين گزينه در نظر گرفته می شود. هر بسته اطلاعاتی که توسط يک دستگاه ارسال می گردد در ابتدا به مسير پيش فرض ارسال خواهد شد. در صورتی که مسير فوق مشکل داشته باشد ، يک مسير ديگر انتخاب میگردد.

مسير ايستا ( Static Route ) : يک مسير دائم که به صورت دستی درون يک جدول روتينگ درج میگردد. مسير فوق حتی در موارديکه ارتباط غير فعال است در جدول روتينگ باقی مانده و  صرفا" به صورت دستی حذف میگردد.

مسير پويا ( Dynamic Route ) : يک مسير که به صورت پويا ( اتوماتيک ) و متناسب با تغييرات شبکه ، بهنگام میگردد. مسيرهای پويا نقطه مقابل مسيرهای ايستا می باشند.

بررسی فرآيند روتينگ :

روتينگ ( Routing ) يکی از مهمترين پتانسيل های مورد نياز در يک شبکه به منظور ارتباط با ساير شبکه ها است. در صورتی که امکان روتينگ پروتکل ها وجود نداشته باشد ، کامپيوترها قادر به مبادله داده نخواهند بود. بسياری از علاقه مندانی که جديدا" به دنيای گسترده شبکه های کامپيوتری پيوسته اند ، فکر می کنند  که به منظور ارتباط با يک ماشين صرفا" به آدرس IP آن نياز است.

برررسی فرآيند روتينگ در  دو شبکه LAN :

دو شبکه فرضی A و B  از طريق يک روتر ( روتر A ) که دارای دو اينترفيس E0 و E1 می باشد ، به يکديگر متصل شده اند. اينترفيس های فوق ، مشابه اينترفيس های موجود بر روی کارت های شبکه بوده که درون روتر تعبيه شده اند ( RJ-45 ).  کامپيوتر A  ( موجود بر روی شبکه A ) ، قصد برقراری يک ارتباط با کامپيوتر B  ( موجود بر روی شبکه B )  را دارد.

مرحله يکم : کامپيوتر ( ميزبان ) A از طريق خط دستور ، فرمان Ping 200.200.200.5  را تايپ می نمايد.

مرحله دوم : پروتکل IP با پروتکل ARP ( اقتباس شده از کلمات  Address Resolution Protocol ) کار نموده تا مشخص گردد که بسته اطلاعاتی فوق عازم چه شبکه ای  است. بدين منظور آدرس IP و Subnet Mask کامپيوتر A بررسی میگردد. با توجه به اين که درخواست فوق برای يک کامپيوتر راه دور می باشد ، می بايست بسته اطلاعاتی برای روتر ( Gateway شبکه A ) ارسال گردد تا وی بتواند آن را به شبکه مورد نظر هدايت نمايد که در اين مورد خاص شبکه B می باشد.

مرحله سوم : کامپيوتر A به منظور ارسال بسته اطلاعاتی برای روتر ، نيازمند آگاهی از آدرس سخت افزاری اينترفيس روتر است که به شبکه  A  متصل شده است. منظور آدرس MAC مربوط به اينترفيس E0 است که شبکه A از طريق آن به روتر متصل شده است. به منظور دريافت آدرس MAC ، کامپيوتر A محتويات ARP Cache خود را بررسی می نمايد. ARP Cache محلی از حافظه است که آدرس های MAC برای چندين ثانيه در آنجا ذخيره می گردند.

مرحله چهارم  : در صورتیکه آدرس MAC مربوط به اينترفيس روتر که به شبکه A متصل شده است در ARP Cache کامپيوتر A پيدا نشود ، نشان دهنده اين موضوع است که مدت زمان زيادی از ارتباط وی با روتر گذشته و يا وی قادر به يافتن آدرس MAC مربوط به روتر ( اينترفيسی که به شبکه A متصل شده است ) نمی باشد . با توجه به وضعيت فوق ، کامپيوتر A اقدام به ارسال يک ARP Broadcast می نمايد. پيام ارسالی در پی يافتن پاسخی مناسب بدين سوال است که : " آدرس MAC مربوط به IP:192.168.0.1 چيست ؟ ". پس از ارسال پيام Broadcast ، روتر تشخيص می دهد که آدرس IP مربوط به وی بوده و می بايست به درخواست فوق ، پاسخ دهد. بدين ترتيب ، روتر با ارسال آدرس MAC مربوط به اينترفيس E0 ، پاسخ لازم را به کامپيوتر A خواهد داد. يکی از دلايلی که در برخی مواقع دستور Ping در اولين مرتبه با Time Out مواجه می شود به موضوع اشاره شده برمی گردد. در چنين مواردی مدت زمان زيادی طول خواهد کشيد که يک ARP ارسال و ماشين مربوطه با ارسال آدرس MAC خود به آن پاسخ دهد. بنابراین "TTL : Time To Live"اولين بسته اطلاعاتی Ping به سر آمده و  پيام Time out را خواهيم داشت.

مرحله پنجم : روتر با ارسال آدرس IP:192.168.0.1 که به اينترفيس E0 آن نسبت داده شده است ، پاسخ مورد نظر را خواهد داد. بدين ترتيب ، کامپيوتر A تمامی اطلاعات مورد نياز به منظور ارسال يک بسته اطلاعاتی به خارج از شیکه و برای روتر را دارا می باشد. لايه شبکه به لايه Data Link که بسته اطلاعاتی را توسط Ping ( يک ICMP Echo Request )  توليد نموده است ، به همراه آدرس سخت افزاری روتر ، اشاره می نمايد. بسته اطلاعاتی شامل آدرس های IP مبداء و مقصد به همراه ICMP Echo است که در لايه شبکه مشخص شده است.

مرحله ششم  : لايه Data Link مربوط به کامپيوتر A ، يک فريم را توليد که يک بسته اطلاعاتی کپسوله شده به همراه اطلاعات مورد نياز برای ارسال بر روی شبکه محلی است ( شبکه A ). اطلاعات فوق ، شامل آدرس سخت افزاری کامپيوترهای مبداء و مقصد ( آدرس MAC ) و فيلد نوع است که مسئوليت مشخص نمودن پروتکل لايه شبکه ( مثلا" IPv4 ) و ARP را برعهده دارد. در انتهای فريم ، در بخش FCS فريم ،  لايه Data Link  يک CRC را مستقر نموده تا ماشين دريافت کننده ( روتر ) قادر به تشخيص سالم بودن بسته اطلاعاتی دريافتی باشد. 

 مرحله هفتم : لايه Data Link کامپيوتر A ، فريم را در اختيار لايه فيزيکی قرار داده تا صفر و يک های موجود در آن به يک سيگنال ديجيتال تبديل و بر روی محيط فيزيکی شبکه ارسال گردد.

مرحله هشتم : سيگنال ارسالی توسط اينترفيس E0 روتر برداشته شده و فريم خوانده می شود. روتر در ابتدا بخش CRC آن را بررسی و آن را با مقدار CRC اضافه شده به فريم توسط کامپيوتر A  مقايسه می نمايد و در حقیقت از عدم خرابی فریم اطمینان پیدا میکند.

مرحله نهم : در ادامه آدرس سخت افزاری مقصد ( MAC ) فريم دريافتی ، بررسی میگردد. با توجه به وجود يک مورد آدرس که با آن مطابقت خواهد کرد ، فيلد "نوع فريم" بررسی تا نحوه برخورد روتر با بسته اطلاعاتی ، مشخص گردد. IP در "فيلد نوع " بوده و روتر بسته اطلاعاتی را در اختيار پروتکل IP که بر روی روتر در حال اجراء است ، قرار خواهد داد. فريم از وضعيت موجود خارج و بسته اطلاعاتی اوليه ای که توسط کامپيوتر A توليد شده است در بافر روتر ذخيره میگردد. 

مرحله دهم : پروتکل IP بررسی لازم در خصوص آدرس IP  مقصد را انجام داده تا مشخص گردد که آيا بسته اطلاعاتی برای روتر است. با توجه به اينکه آدرس IP : 200.200.200.5 ، می باشد ، روتر با استفاده از جدول روتينگ خود تشخيص خواهد داد که آدرس فوق مربوط به شبکه ای است که از طريق اينترفيس E1 مستقيما" به روتر متصل شده است.

مرحله يازدهم : روتر بسته اطلاعاتی را در بافر اينترفيس E1 مستقر نموده و می بايست يک فريم به منظور ارسال بسته اطلاعاتی برای کامپيوتر مقصد را توليد نمايد. روتر در ابتدا  ARP Cache خود را به منظور يافتن آدرس سخت افزاری مربوط به IP:200.200.200.5 ، بررسی می نمايد. در صورت عدم وجود آدرس فوق در ARP Cache ، روتر يک ARP Broadcast را از طريق اينترفيس E1 به منظور پيدا نمودن آدرس سخت افزاری فوق ، ارسال می نمايد.

مرحله دوازدهم : کامپيوتر B با ارائه يک ARP Reply پاسخ لازم در خصوص آدرس سخت افزاری کارت شبکه مربوط به خود را خواهد داد. بدين ترتيب اينترفيس E1 روتر  تمامی اطلاعات لازم به منظور ارسال بسته اطلاعاتی به مقصد نهائی را دارا می باشد.

مرحله سيزدهم : فريم توليد شده توسط اينترفيس E1 روتر دارای آدرس سخت افزاری مبداء مربوط به اينترفيس E1 و آدرس سخت افزاری مقصد مربوط به کارت شبکه کامپيوتر B می باشد. با اين که آدرس های سخت افزاری مبداء و مقصد فريم در هر يک از اينترفيس های روتر  تغيير می نمايد ، آدرس IP کامپيوترهای مبداء و مقصد هرگز تغيير پيدا نمی نمايد. به عبارتی دیگر بسته اطلاعاتی هرگز تغيير نکرده و صرفا" فريم تغيير می نمايد.

مرحله چهاردهم  : کامپيوتر B فريم را دريافت و بررسی لازم در خصوص CRC را انجام میدهد. در صورتی که ماحصل بررسی انجام شده موفقيت آميز نباشد ، فريم دورانداخته می شود. در ادامه آدرس IP مقصد بررسی میگردد. با توجه به اين که آدرس مقصد با پيکربندی IP انجام شده بر روی کامپيوتر B ، مطابقت می نمايد، فيلد پروتکل بسته اطلاعاتی بررسی تا اهداف بسته اطلاعاتی مشخص گردد.

مرحله پا نزدهم : با توجه به اين که بسته اطلاعاتی يک درخواست ICMP Echo است ، کامپيوتر B يک ICMP Echo-Reply جديد را که شامل آدرس IP مبداء ( کامپيوتر B ) و آدرس IP مقصد مربوط به کامپيوتر A می باشد را ايجاد می نمايد. فرآيند فوق مجددا" و در جهت معکوس تکرار میگردد. در اين مرحله آدرس سخت افزاری هر يک از دستگاه های موجود در طول مسير شناخته شده بوده و هر دستگاه صرفا" نيازمند بررسی ARP Cache مربوط به خود به منظور تشخيص آدرس سخت افزاری هر يک از اينترفيس ها می باشد یعنی آدرس MAC

-


  • تعداد بازدید: 8540
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 22 دی 1389 ساعت 23:03


طراحی سایت, طراحی وب سایت, طراحی پرتال, طراحی پورتال, طراحی سایت داینامیک, افزایش رنکینگ وب سایت, بهینه سازی وب سایت, طراحی سایت شرکتی, طراحی پرتال سازمانی