طراحی وب سایت, طراحی سایت, طراحی پرتال, طراحی وب, پرنیان وب

  • پرنیان وب : طراحی وب سایت , طراحی وب سایت داینامیک , طراحی وب سایت شرکتی , طراحی وب سایت شخصی , طراحی سایت , طراحی وب , طراحی پرتال

  • پرنیان وب : طراحی پرتال , بهینه سازی سایت و سئو , طراحی پورتال , طراحی پرتال شرکتی , طراحی پرتال سازمانی , افزایش رنکینگ وب سایت , طراحی وب سایت


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Unable to access /home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

Warning: file_get_contents(/home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

راز موفقيت جهاني گوگل - بخش 3

راز موفقیت جهانی گوگل (3) - طراحی سایت و پرتال پرنیان وبدر حالیکه گوگل گزارش داده است که سود سه ماهه اش رشد بی سابقه ای داشته و در نتيجه ارزش سهام اين جستجوگر اينترنتی از مرز صد ميليارد دلار گذشته است، بی بی سی تحقيق می کند که استراتژی تجاری اين شرکت رازدار چيست.

گوگل پولدار است خيلی پولدار :

بعد از دو بار عرضه سهام، اين شرکت بيش از هفت و نيم ميليارد دلار در بانک پول دارد و ارزش سهامش به 117 ميليارد دلار می رسد. گوگل در 9 ماه نخست سال جاری ميلادی يک و نيم ميليارد دلار (بدون کسر ماليات) به دست آورده که برای شرکتی که همين چند روز پيش هفتمين سالگرد تاسيس خود را جشن گرفت، خيلی خوب است. فناوری گوگل شايد بر پايه لگاريتم توليد سفينه استوار باشد، ولی رمز موفقيت اين شرکت، ساده است: بهترين جستجوگر را در دنيای ديجيتال ارايه دهيد و کنار نتايج جستجو، آگهی هايی قرار دهيد که با دقت برای برآوردن نيازهای کاربران انتخاب شده اند. تا چندی پيش، تبليغات اينترنتی رو به زوال تلقی می شد. اما آگهی های گوگل می تواند توازن مناسبی بين مطالب مفيد و ناخواسته برقرار کند. کافی است در گوگل به دنبال هتل بگرديد تا صفحه نتايج جستجويتان مملو از پيوندهای اسپانسردار شود که در واقع آگهی ها کوچکی است که ظاهرا آنچه را به دنبالش می گرديد، معرفی می کند.

ماشین پولسازی  :

اگر روی يکی از آنها کليک کنيد، ماشين پولسازی گوگل به حرکت درمی آيد. هر کلیک 50 سنت به حساب این شرکت واریز می کند، هرچند برخی از کلید واژه ها گرانترند. بسياری از درآمد گوگل را سايت خود اين شرکت تامين می کند ولی مبلغ قابل ملاحظه ای نيز از مشارکت اين جستجوگر با شرکتهای ديگر مانند آمريکن آنلاين برای به نمايش گذاشتن آگهی های گوگل حاصل می شود. اريک اشميت، مدير اجرايی گوگل، می گويد: آگهی ها واقعا ارزش دارند، به شرط آن که آگهی مناسب را به نمايش بگذاريد.

اما گوگل غير از تبليغات، چه کار می کند؟

اين شرکت به رازداری معروف است. بنابراين ناظران ناگزيرند درباره استراتژی اين شرکت با تجزيه و تحليل مجموعه سرگيجه آوری از خدمات و ابزارهايی که در چند سال اخير ارايه می دهد، قضاوت کنند. برخی از اين خدمات عبارتند از : جستجوگر يکپارچه رايانه، جی ميل برای ايميل، پيکاسا برای ويرايش عکس، تلفن اينترنتی، خبرخوان RSS، فضا برای وبلاگ، اخبار، فروگل برای مقايسه قيمتها، نقشه، تصاوير ماهواره ای، ترجمه اينترنتی، جستجوگرهای تخصصی برای عکس، ويدئو، اطلاعات محلی و .... (دراین موارد مقالات متعددی در سایت میکرو رایانه وجود دارد، به فهرست مقالات رجوع کنید) همچنين اين شرکت مشغول ارايه سيستم پرداخت اينترنتی است و اخيرا اعلام کرد با شرکت سان مايکروسيستمز قرارداد بسته است تا بتواند نرم افزارهای اداری را رايگان در اختيار کاربران قرار دهد.

سازماندهی اطلاعات :

بلندپروازيهای بين المللی گوگل مسلما حد و مرز نمی شناسد. همين حالا می توان خدمات را به 109 زبان دريافت کرد و بسياری از کشورهای جهان از مزيت وب سايت محلی گوگل برخوردارند. نيکش آرورا، عضو هيات مديره گوگل و مسئول عملياتهای اروپايی اين شرکت به بی بی سی می گويد: ما سه و نيم سال پيش در اروپا فعاليت نداشتيم. فقط يک نفر در کاليفرنيا داشتيم که مسئوليت امور اروپا را بر عهده داشت. با اين حال وی می گويد که گوگل از روند گسترش بين المللی شدن محصولاتش راضی نيست. پس آيا گوگل می خواهد مايکروسافت جديد باشد؟ آقای آرورا نمی تواند فرضيه های توطئه را بزدايد. وی می گويد که اين شرکت صرفا به رسالتی که بنيانگذارانش لری پيج و سرگئی برين بيان کرده اند، وفادار است: سازماندهی اطلاعات جهان و قرار دادن اطلاعات مفيد در دسترس جهانيان. و شعار معروف اين شرکت : پليد نباشيد.

تکامل يا سردرگمی :

چقدر طول می کشد تا اطلاعات جهان سروسامان بگيرد؟ اريک اشميت با اشاره به حساب و کتابی که بنيانگذاران نابغه اين شرکت انجام داده اند، می گويد: سيصد سال. اما گوگل تمرکز خود را به چه چيزی معطوف کرده است؟ چرا گوگل اين همه ابزار جور به جور عرضه می کند که تعامل يک کاربر با ديگری بندرت شباهت دارد؟ آقای آرورا اذعان می کند الان همه چيز به همديگر چفت و بست نشده اند، ولی تاکيد دارد ما آهسته و پيوسته آنها را با هم جفت می کنيم.

به گفته وی، تمام ابزارها و سرويسهای گوگل دو منظور را دنبال می کنند. آنها به کاربران کمک می کنند :

  1. همه اطلاعات موجود را سازماندهی کنند،
  2. اين اطلاعات را در اختيار ديگران نيز بگذارند.

شايد فرهنگ داخلی گوگل رويکرد آشفته اين شرکت را توجيه کند. هر کسی در اين شرکت ايده جالبی بيابد، آن را به روی کاغذ می آورد و اگر قابل توجه باشد، مهندسان گوگل متعهد می شوند که پاره ای از وقت خود را به آن اختصاص دهند. آقای آرورا می گويد: پيشنهاد ما به شيوه ای دموکراتيک تکامل می يابد و وقتی محصول خوبی بپرورانيم، الگويی تجاری برايش پيدا خواهيم کرد. در اکثر موارد، اين الگو حول فروش آگهی ها می گردد.

اعتراض ها :

به موازات رشد جهانی گوگل، خواهی نخواهی صدای برخی درمی آيد. ناشران و نويسندگان از گوگل شکايت کرده اند تا مانع از طرح اين شرکت برای اسکن کردن ميليونها جلد کتاب شوند. آنها می ترسند حق مولف نقض شود. همچنين گوگل در بريتانيا و آلمان ناچار شد به دليل ادعای رقبا، از فکر عرضه مستقيم خدمات جی ميل منصرف شود. در چين ابتدا منتقدان اين کشور گوگل را متهم کردند که با دولت برای سانسور اينترنت همدستی می کند و بعد خود دولت به اين شرکت به دليل نوشتن نام تايوان به عنوان يک کشور در نقشه هايش پرخاش کرد. حاميان حريم شخصی نيز نگران انباشته شدن کوهی از اطلاعات شخصی و مالی در پايگاه های اطلاعاتی اين شرکت هستند. بعلاوه، هرگاه گوگل لگاريتم جستجوگر خود را قدری تغيير می دهد، مهندسان اين شرکت در کاليفرنيا با موج خشم هزاران فروشگاه اينترنتی مواجه می شوند که اسامی شان از صفحه اول نتايج جستجوها حذف شده است.

رقابت با ياهو و مايکروسافت :

به اين مشکلات، بايد رقابت با دو غول اينترنت ياهو و مايکروسافت را نيز افزود. رقابت با ياهو آشکار است زيرا هر دو شرکت در زمينه آگهی های جستجوگر فعالند. ياهو چندين رقيب کوچک را خريده است تا بتواند سد راه رشد گوگل شود. مهمترين خريدش Overture بود، شرکتی که ايده آگهی های اينترنتی مبتنی بر جستجو را ابداع کرد. ياهو با تاکيدی تازه بر ارايه محتوای انحصاری اميدوار است بتواند کاربران گوگل را برباید. در همين حال مايکروسافت نگران آن است که گوگل پا را فراتر از کسب و کار جستجوی اينترنتی بگذارد. جيم استيل، رييس شرکت salesforce که در زمينه نرم افزارهای سفارشی فعاليت می کند، می گويد: گوگل برای مايکروسافت تهديدآميز است، همانطور که مايکروسافت برای آی بی ام يک تهديد بود. در حقيقت برخی از پروژه های گوگل می تواند منابع مهم درآمد بزرگترين شرکت نرم افزارسازی جهان را تضعيف کند. از همين رو، مديران مايکروسافت نگرانند. استيو بالمر، مدير اجرايی اين شرکت اخيرا گفته بود که دوست دارد گوگل را بکشد و بيل گيتس، بنيانگذار اين شرکت مکررا می گويد که می خواهد با تکوين يک موتور جستجوگر بهتر، گوگل را از گردونه رقابت بيرون کند.

تلاش بی وقفه :

پاسخ گوگل سرمايه گذاری هنگفت در کسب و کار جستجوگرهاست. اين شرکت بتازگی خبر داد که می خواهد دفتر مرکزی خود موسوم به Googleplex را حسابی توسعه دهد. آقای آرورا می گويد: ما اين چالش را درک می کنيم و تمام تلاشمان را برای رقابت بکار می گيريم. ما 70 درصد بودجه تحقيق و توسعه خود را به جستجو اختصاص داده ايم و حدود دو هزار مهندس دارند روی آن کار می کنند. اما گوگل با مشکلی ساده مواجه است. اگر مهندسانش عقب بمانند، رقبا با يک کليک از راه می رسند. آقای آرورا اذعان می کند: اگر مصرف کنندگان تفاوت محسوسی در کيفيت ما با جستجوگرهای رقيب احساس کنند، ناپديد خواهند شد. اينجاست که همه ابزارهای ريز و درشت گوگل به کار می آيد. اما در حالی که هم ياهو و هم مايکروسافت سخت در تعقيب هستند، گوگل بايد عجله کند تا ابزارهای مجزای خود را يکپارچه سازد. آقای آرورا می گويد: ما طفلی هفت ساله هستيم، ولی بايد خيلی سريع رشد يابيم.

چند خبر اقتصادی درباره گوگل  :

ارزش گوگل 117 میلیارد دلار شد. ارزش سهام گوگل، بزرگترين شرکت رسانه ای جهان، در ميان خوش بينی درباره افزايش تبليغات اينترنتی در فصل تعطيلات و رشد سريع، برای اولين بار از مرز 400 دلار گذشت. اين موتور جستجوگر در اوت 2004 سهام خود را به قيمت 85 دلار شناور کرد و در اين 15 ماه همواره بهتر از پيش بينی تحليلگران سود کسب کرده است. در معاملات اخیر ارزش هر سهم اين شرکت به 403 دلار رسيد و بدين ترتيب ارزش بازاری اش به بيش از 117 میلیارد دلارد بالغ شد. اين رقم به مراتب بيشتر از مجموع ارزش ياهو و آمازون است! ارزش سهام گوگل در پايان داد و ستدهای 17 نوامبر 402 دلار و 57 سنت است. سهام ياهو نيز بيش از سه درصد رشد داشت و بالای چهل و يک دلار ماند. گوگل از زمانی که به شرکت سهامی عام تبديل شده، با بحران مالی مواجه نشده و از همين رو سهامش مشتريان فراوانی دارد، هرچند مقامات اين شرکت هشدار داده اند که رشد اين جستجوگر خواه ناخواه کند خواهد شد. تحليلگران نيز نگرانند که اگر آن لحظه فرابرسد، سقوط ارزش سهام گوگل سرگيجه آور خواهد بود. علاوه بر گوگل، ارزش سهام ياهو نيز به بالاترين حد در يک سال اخير رسيد که نشانگر اقبال سرمايه گذاران به سهام شرکتهای مرتبط با فناوری پيشرفته است. کارشناسان ارزش این شرکتها را کاذب نمی دانند ولی باز از تکرار تاريخ هراس دارند. در اواخر دهه 1990 ترکيدن حباب شرکتهای اينترنتی سبب شد سهامداران هشت تريليون دلار زيان کنند. گوگل در اواخر اکتبر اعلام کرد سود خالصش در سه ماهه منتهی به 30 سپتامبر از 52 ميليون دلار در مدت مشابه سال پيش به 381 ميليون دلار افزايش يافته و درآمدش در سه ماهه سوم با 96 درصد جهش نسبت به سال پيش به بيش از يک و نيم ميليارد دلار بالغ شده است. گوگل می گويد ارايه محصولات جديد از جمله چت و تقويت سرويس ارايه نقشه در خلال تابستان که فصل کم باری برای شرکتهای اينترنتی است، کاربران بيشتری را جذب کرده است. اين شرکت همچنين اعلام کرد که دو دفتر در برزيل و مکزيک داير کرده تا به آگهی دهندگان آمريکای لاتين نزديکتر شود.

گوگل بانکدار اينترنتی می شود :

جستجوگر اينترنتی گوگل آماده می شود تا امسال يک سيستم پرداخت الکترونيکی را به مشتريانش ارايه دهد که کارشناسان پيش بينی می کنند نه تنها درآمد اين شرکت را تقويت می کند، بلکه تهديدی مالی برای يکی از بزرگترين آگهی دهندگانش، سايت eBay خواهد بود. روزنامه وال استريت ژورنال اين خبر را به نقل از منابع آشنا با گوگل منتشر کرد ولی جزييات بيشتری ارايه نداد. سخنگوی گوگل، بزرگترين شرکت رسانه ای جهان، نيز حاضر نشد توضيح دهد اين استراتژی به چه مفهومی خواهد بود. احتمال ورود اين شرکت اينترنتی به عرصه نقل و انتقال الکترونيکی پول می تواند رقابت شديد با سيستم PayPal متعلق به حراجی eBay براه اندازد. پايپر جفرای، تحليلگر اينترنت که تحولات هردو سايت را از نزديک دنبال می کند، گفت: اين سرويس می تواند ضربه منفی بسيار بزرگی برای eBay باشد. منابع مطلع می گويند گوگل در ماه آوريل شرکتی به نام بنگاه پرداخت گوگل تاسيس کرد که عملياتش را با رمز Google Wallet آغاز خواهد کرد. کاربران می توانند از کيف الکترونيکی خود که نوعی اعتبار است، هزينه ها را به صورت آنلاين بپردازد. در ساليان اخير کابران اينترنت بر هراس خود از نقل و انتقال الکترونيکی پول غلبه کرده اند. گوگل به دليل داشتن شمار زيادی مشترک از جمله برای سرويس ايميل خود می تواند خدمات پرداختی خود را با حداقل هزينه تبليغ کند. بزرگترين شرکت رسانه ای دنيا می تواند در کنار اين سرويس پرداخت، اطلاعات بازاريابی ارزشمندی به دست آورد که نشان می دهد کاربران پول خود را صرف چه چيزهايی می کنند. آنگاه اين جستجوگر می تواند برای آن موارد آگهی بگيرد. تحليلگران احتمال می دهند اين جستجوگر تنها به دنبال کابران عادی نيست، بلکه می خواهد صاحبان وب سايتها را نيز جذب کند. اغلب اين افراد خواهان شيوه ای آسان برای دريافت پول از طريق کارتهای اعتباری هستند.

سرويس پی پل در سه ماهه اول امسال 233 ميليون دلار يا 32 درصد درآمد حراجی eBay را تامين کرده بود. اين شرکت که دفتر مرکزی اش در سن خوزه آمريکاست، در سال 2002 پی پل را به مبلغ يک ميليارد و 300 میلیون دلار خرید. در اين سرويس از نقل و انتقال پول بين دو حساب بانکی يا کارت اعتباری کارمزد دريافت می شود. پی پل بيش از 70 ميليون مشترک دارد که می توانند به 45 کشور پول بفرستند. پيش بينی می شود امسال پی پل بيش از يک ميليارد دلار درآمد داشته باشد. کارشناسان احتمال می دهند با آمدن گوگل به صنعت بانکداری اينترنتی، وابستگی درآمد اين شرکت به تبليغات کمتر خواهد شد. اين جستجوگر در سه ماهه اول سال جاری ميلادی تقريبا تمام درآمد يک ميليارد و 620 میلیون دلاری خود را از آگهی های متنی به دست آورده است. کسانی که حراجهای سايت eBay را اداره می کنند، از خريداران بزرگ آگهی های گوگل هستند. در حال حاضر ارزش گوگل به 117 ميليارد دلار رسيده و بدين ترتيب اين شرکت اينترنتی بالاتر از تايم وارنر با 78 ميليارد دلار می ايستد. اين رشد ارزش سهام در حالی اتفاق افتاده است که فروش ساليانه گوگل تنها به سه ميليارد و 200 ميليون دلار رسيد که با درآمد 42 ميليارد دلاری تايم وارنر قابل قياس نيست. گوگل در حالی به با ارزش ترين شرکت رسانه ای جهان تبديل شده است که تنها ده ماه از عرضه سهام آن می گذرد. هنگامی که سهام گوگل اولين بار در اوت 2004 پذيره نويسی شد، ارزش آن 85 دلار برای هر سهم تعيين شده بود. گوگل برای تقويت سلطه خود بر بازار جستجوگرها ابتکارهای جالبی را اعلام کرده که يکی از آنها امکان جستجو در اينترنت به زبان رمانش است. تنها ۳۵ هزار نفر از ساکنان کوهستانهای جنوب شرقی سوئيس به اين زبان صحبت می کنند.

اين شرکت همچنين خبر داد که دارندگان موبايل های برخوردار از خدمات اينترنت می توانند هنگام جستجو در اين سايت فقط نتايجی را مطالبه کنند که با مرورگرهای مخصوص گوشی تلفن همراه سازگار است. تاکنون گوگل ترکيبی از خدمات پراکنده را ارايه داده است، اما رقبای اين شرکت آمريکايی محتوای خود را در يک صفحه شخصی عرضه کرده اند. گوگل بيشتر درآمدش را از محل آگهی های متنی بدست می آورد که در کنار نتايج جستجوهايش نمايان می شود. (در این مورد مقالاتی درتالار گفتگوی سایت میکرو رایانه وجود دارد) گوگل در ماه آوريل خبر داد که درآمدش در سه ماهه نخست سال جاری ميلادی شش برابر رشد کرده و به 936 میلیون دلار رسیده است. اين شرکت اعلام کرد که کاربران بيشتری روی آگهی های جستجوگر گوگل کليک کرده اند و آگهی دهندگان بيشتری در آمريکا و ساير کشورها به تبليغات اينترنتی روی آورده اند. سود خالص گوگل در سه ماه اول 2005 از 64 ميليون دلار به 963 ميليون دلار افزايش يافت و يک دلار و 39 سنت را نصيب هر سهم کرد. در همين مدت، درآمد ناخالص اين شرکت آمريکايی از 651 ميليون دلار به يک ميليارد و 620 ميليون دلار بالغ شد.

-


  • تعداد بازدید: 3223
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 17 آذر 1389 ساعت 23:40


طراحی سایت, طراحی وب سایت, طراحی پرتال, طراحی پورتال, طراحی سایت داینامیک, افزایش رنکینگ وب سایت, بهینه سازی وب سایت, طراحی سایت شرکتی, طراحی پرتال سازمانی