طراحی وب سایت, طراحی سایت, طراحی پرتال, طراحی وب, پرنیان وب

 • پرنیان وب : طراحی وب سایت , طراحی وب سایت داینامیک , طراحی وب سایت شرکتی , طراحی وب سایت شخصی , طراحی سایت , طراحی وب , طراحی پرتال

 • پرنیان وب : طراحی پرتال , بهینه سازی سایت و سئو , طراحی پورتال , طراحی پرتال شرکتی , طراحی پرتال سازمانی , افزایش رنکینگ وب سایت , طراحی وب سایت


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Unable to access /home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

Warning: file_get_contents(/home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

پست الکترونیکی (ایمیل) چیست | E-mail

ایمیل چیست - طراحی سایت و پرتال پرنیان وبیکی از خدمات میزبانی هاست , ارائه سرویس ایمیل است تا هر سایت بتواند چندین ایمیل مثل این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید  یا با نام شخصی مانند این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید  داشته باشد. سرورهای ارائه دهنده خدمات هاست , وب سرور (Web Server) هستند نه میل سرور(Mail Server) اما با نصب نرم افزار سرویس دهنده ایمیل , برای سایت های خود امکان بهره مندی از ایمیل تحت سایت را فراهم می آورند. پست الکترونیکی، ایمیل یا رایانامه (در انگلیسی: E-mail مخفف Electronical Mail)، نامه‌ای الکترونیکی است که با رایانه فرستاده می‌شود. امروزه E-mail بهترین ابزار ارتباطی در سراسر دنیاست. چرا که علیرغم سرعت بالا، ارزان قیمت و Offline است، یعنی برخلاف تلفن، نیازی نیست که گیرنده در هنگام دریافت پیام در مقصد حضور داشته باشد. يک پيام E-Mail اولين پيام ارسال شده توسط نامه الکترونيکی در سال 1971 توسط مهندسی با نام "Ray Tomlinson" انجام شده است . قبل از تحقق رويداد فوق ، صرفا" امکان ارسال پيام برای کاربران موجود بر روی يک کامپيوتر ميسر بود. پيام ارسالی توسط Tomlinson قابليت ارسال پيام به ساير ماشين های موجود بر روی اينترنت با استفاده از علامت "@" به منظور مشخص نمودن ماشين دريافت کننده بود. E-Mail ، يک پيام متنی ساده است که برای گيرنده پيام ارسال می گردد. نامه های الکنترونيکی در ابتدا و هم اينک اغلب بصورت متن های کوتاه می باشند. در برخی موارد ممکن است ، فرستندگان نامه های الکترونيکی با افزودن "ضمائم " ، حجم يک نامه الکترونيکی را افزايش دهند. 

ایمیل را می توان به دو طریق ایجاد و استفاده نمود :  از طریق سایتهایی كه ایمیل رایگان می دهند مانند Yahoo كه مدیریت این ایمیل نیز از طریق خود سایت یاهو امكان پذیر است و دوم ایجاد ایمیل های اختصاصی از سایت های اختصاصی.

آدرس ایمیل از دو بخش تشكیل شده است كه توسط علامت @ (at sing) از هم جدا می شوند : بخش اول Username وبخش دوم نام سایت ویا دامنه ایی است كه ایمیل در آن قرار می گیرد . نشانی پست الكترونیك به این صورت نوشته می شود : این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید .حروف كوچك وبزرگ در ادرس ایمیل بی تاثیر بوده اما معمولا ً همه حروف را بصورت كوچك می نویسند .در ضمن بین هیچ كدام از حروف وبخش های آدرس ایمیل فاصله ایی وجود ندارد.

اطلاعات زیر جهت دسترسی به سرور میل و تنظیمات برنامه های مختلف ارسال و دریافت ایمیل نیاز است :

آدرس سرور میل : سرور میل پروتکل های pop3, smtp و imap را پشتیبانی می کند. جهت استفاده از هریک از این پروتکلها آدرس میل سرور را به صورت زیر وارد نمایید :

mail.yourdomain.com

آدرس وب میل : شما می توانید جهت دسترسی به صندوق پستی از وب میل نیز استفاده نمایید. آدرس وب میل به صورت زیر است :

http://mail.yourdomain.com

کد کاربری و رمز عبور : کد کاربری هر صندوق ایمیل همان آدرس ایمیل آن است (مثلا این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید ). رمز عبور هر آدرس ایمیل نیز در کنترل پنل قابل تنظیم است .

مزایای پست الکترونیکی ، ایمیل( E-mail ) چیست ؟ 

از سال 1995 اینترنت و ایمیل موضوعات دائمی روز بودند ایمیل خصوصیات زیر را داراست :

 • -  افزایش بهره وری: دیگر مجبور به پاسخگویی تلفن های همکاران خود و گذاشتن پیغام برای آنها نیستید.
 • -   کاهش هزینه های ارتباطی: پست الکترونیکی یکی از ارزانترین روش های موجود برای برقراری ارتباط میان دفاتر کار است.
 • -  انتقال سریع اطلاعات: می توانید با استفاده از E-mail داده ها را به کاربران منتقل کرده و یا پرس و جویی از یک پایگاه اطلاعاتی انجام دهید. 
 • -   سهولت بیشتر برای دسترسی
 • -   استفاده آسان
 • -   توانایی كار برای محیط های مختلف بین سیستمها 
 • -   دسترسی در سطح جهانی
 • -   كم خرجی
 • -   شناخته تر شده به حد كافی تا آنجا كه انتظار می رود همه آدرس ایمیل داشته باشند
 • -  مطابقت با استاندارد ها

سرویس دهنده ( Service ) :

منظور از سرویس دهنده پست الکترونیکی، کامیپوتری است که شما از طریق آن به سرویس پست الکترونیکی دسترسی پیدا می کنید. یک نرم افزار سرویس گیرنده E-mail مناسب برنامه ای است که اولاً قدرتمند باشد و امکانات زیادی در اختیار کاربر بگذارد، ثانیاً محیطی راحت برای کاربر فراهم کند تا کاربر بهتر بتواند با آن ارتباط برقرار نماید، یا به اصطلاح کاربرپسند (User Friendly) باشد. سرويس دهنده وب ، سرويس دهنده telnet ، سرويس دهنده Ftp و سرويس دهنده پست الکترونيکی ، نمونه هائی از سرويس دهندگان موجود در اينترنت می باشند. ميليون ها سرويس دهنده بر روی اينترنت به ارائه خدمات و سرويس های مورد نظر به سرويس گيرندگان فعاليت می نمايند. برنامه های نصب شده بر روی سرويس دهندگان بصورت شبانه روزی در حالت اجراء بوده و به پورت های خاصی گوش فرا می دهند. اين نوع برنامه ها در انتظار ارتباط ساير برنامه ها ( سرويس گيرندگان) از طريق پورت مربوطه می باشند.

يک برنامه سرويس دهنده پست الکترونيکی در ساده ترين ( حالت آموزشی ) حالت بصورت زير عمل می نمايد :

هر شخص بر روی سرويس دهنده دارای يک Account به منظور ارسال و دريافت نامه الکترونيکی است . برای هر يک از افراديکه دارای Account می باشند ، يک فايل ساده متنی در فولدر مورد نظر ذخيره می گردد. افراديکه تمايل به ارسال نامه الکترونيکی برای شخص بخصوصی را داشته باشند ، می بايست يک پيام متنی را با استفاده از يک برنامه سرويس گيرنده ارسال نمايند. پس از آماده نمون پيام ، با فشردن دکمه "ارسال" ، پيام مورد نظر برای گيرنده ارسال خواهد شد. در اين حالت برنامه سرويس گيرنده با برنامه سرويس دهنده ارتباط برقرار و پيام حاوی آدرس فرستنده ، گيرنده و محتويات مورد نظر را برای سرويس دهنده مورد نظر ارسال می نمايد. سرويس دهنده ممکن است اطلاعات دريافت شده را با يک فرمت مناسب به انتهای فايل متنی که برای هر فرد با نام Account وی ايجاد شده ، اضافه می نمايد. سرويس دهنده ممکن است اطلاعات ديگر نظير : زمان و تاريخ دريافت پيام را نيز ذخيره نمايد. در صورت ارسال نامه های الکترونيکی ديگر برای يک گيرنده خاص ، سرويس دهنده پيام های دريافت شده را به انتهای فايل متنی ( حاوی پيام های مربوطه) اضافه می نمايد.  گيرنده پيام های الکترونيکی از برنامه سرويس گيرنده خود به منظور دريافت و مشاهده نامه های الکترونيکی استفاده می نمايد. برنامه سرويس گيرنده از سرويس دهنده می خواهد که يک نسخه از فايل متنی مربوط به شخص گيرنده را ارسال نمايد. برنامه سرويس گيرنده از سرويس دهنده می خواهد که محتويات فايل متنی را حذف نمايد. برنامه سرويس گيرنده قادر به ذخيره سازی فايل متنی حاوی پيام ها بر روی کامپيوتر خود است . در فايل متنی ذخيره شده بدنبال خطوطی باشد که با عنوان " از : " وجود دارند. برنامه سرويس گيرنده قادر به نمايش ليست تمام پيام ها بر اساس عناوين مربوطه است.

پروتکل های مربوط به ایمیل :

 1. SMTP  مخفف ( Simple mail transfer protocol ) یک پروتکل استاندارد برای ارسال و دریافت Mail در اینترنت می باشد.
 2. IMAP  مخفف ( Internet Message Access Protocol ) :  این پروتکل به عنوان جایگزینی برای پروتکل POP3 به‌کار میره. از نظر ساختاری کمی با پروتکل POP3 متفاوت است ولی کارش همان است و برای خواندن E-mail های رسیده به کار می‌رود.
 3. POP3 مخفف ( Post Office Protocol version 3 ) : یکی از دو پروتکل مشهور بازیابی Mail می باشند ، امروزه از این پروتکل به عنوان Extended SNMP یاد میشود که کاربران با استفاده از این دو پروتکل برای متصل شدن به سرور و دریافت Mail های خود استفاده می کنند.

 Post Office Protocol ( Version 3) POP3 چیست ؟

POP3 مسئوليت پيام های دريافتی (ورود) را برعهده دارد. زمانيکه با استفاده از برنامه سرويس گيرنده ، صندوق پستی را به منظور دريافت نامه های الکترونيکی بررسی می نمائيد ، برنامه فوق با سرويس دهنده ( POP3 ( POP3 Mail Server از طريق پورت 110 ارتباط برقرار می نمايد. سرويس دهنده POP3 به يک نام Account و رمز عبور نياز دارد. پس از تائيد اعتبار و مجوز ، سرويس دهنده POP3 فايل های مربوطه را فعال و امکان دستيابی به آنان را فراهم می نمايد. برای کار با این پروتکل باید آدرس POP Server مربوط به E-mail خود را بدانید. برای این‌کار می‌توان از Nslookup استفاده کرد و سطری که عبارت MX دارد را خواند. دقت کنید که در مورد سایت‌های کوچک، آدرس POP Server همان آدرس SMTP Server است ولی در سایت‌های بزرگ (مثل یاهو‌ ) سرور‌های مربوطه جداست ( یعنی دو اسم مختلف دارد ). در مورد سایت یاهو POP Server در آدرس pop.mail.yahoo.com قرار دارد. 

امنيت اطلاعات :

مسئله امنيت داده‌ها را در ايميل جدي بگيريد ، به خاطر داشته باشيد كه پيامهاي پست الكترونيكي محرمانه نيستند، به ويژه پيامهايي را كه از محل كار خود ارسال مي كنيد ، بعنوان مثال در آمريكا بر اساس قانون ، كارفرما اين حق را دارد كه پيامهاي پست الكترونيكي كارمندان خود را بررسي كند و اگر مدارك جرمي در پيامها بيابد مي تواند عليه نويسنده نامه اقدام كند. به بيان ديگر پيش از تايپ پيامهاي شخصي خوب فكر كنيد ، اگر نامه حاوي مطالبي باشد كه دوست نداريد مديرانتان آنرا بخوانند بهتر است آن را نفرستيد در ضمن فراموش نكنيد كه تقه زدن روي دكمه Delete به معني حذف شدن يك فايل از روي شبكه نيست.

-


 • تعداد بازدید: 67851
 • تاریخ انتشار: دوشنبه 03 آبان 1389 ساعت 23:11


طراحی سایت, طراحی وب سایت, طراحی پرتال, طراحی پورتال, طراحی سایت داینامیک, افزایش رنکینگ وب سایت, بهینه سازی وب سایت, طراحی سایت شرکتی, طراحی پرتال سازمانی