طراحی وب سایت, طراحی سایت, طراحی پرتال, طراحی وب, پرنیان وب

 • پرنیان وب : طراحی وب سایت , طراحی وب سایت داینامیک , طراحی وب سایت شرکتی , طراحی وب سایت شخصی , طراحی سایت , طراحی وب , طراحی پرتال

 • پرنیان وب : طراحی پرتال , بهینه سازی سایت و سئو , طراحی پورتال , طراحی پرتال شرکتی , طراحی پرتال سازمانی , افزایش رنکینگ وب سایت , طراحی وب سایت


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Unable to access /home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

Warning: file_get_contents(/home/nkjarcom/public_html/templates/ja_ores/params.ini) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nkjarcom/public_html/templates/parnian/html/com_content/article/default.php on line 41

نكات كلیدی برای طراحان وب

مجموعه نكات كلیدی برای طراحان وب - طراحی سایت و پرتال پرنیان وببه نظر شما چه تعداد از وب سایتهای موجود، اصول طراحی حرفه ای را رعایت كرده اند؟ به جرات می توان گفت در بیش از ۷۰ درصد وب سایتها چنین اصولی مورد توجه قرار نگرفته است. در این مقاله به نكاتی اشاره می شود كه توجه به آنها در بالا بردن كیفیت سایتهای اینترنتی نقش بسزایی دارند.

 1. سرعت بارگذاری صفحات ( Load ) : از مهمترین نكات در طراحی وب توجه به سرعت بارگذاری صفحات سایت است كه علی رغم این اهمیت، كمتر به آن توجه می شود. با استفاده از تكنیكهای برنامه نویسی و طراحی وب، سرعت بارگذاری صفحات را تا حد امكان افزایش دهید. دقت داشته باشید كه اكثر كاربران، تحمل زیادی ندارند.
 2. پر رنگ كردن كلمات كلیدی : در مقالات و متون طولانی قرار گرفته در سایت، كلمات و عبارات كلیدی را پر رنگ كنید. با این كار به كاربران اجازه می دهید بدون مطالعه كل مطلب، یك طرح كلی در مورد آن در ذهن خود ترسیم كند.
 3. استفاده از متدهای جدید : همیشه سعی كنید از جدیدترین متدهای طراحی سایت اسفقاده كنید. بسیاری از روشهای قدیمی ساخت سایت دیگر مناسب نیست. برای مثال استفاده از فریم ها ( Frame ) ، اكتی وایس ها ( ActiveX ) ، اپلتهای جاوا ( Java Applets ) و ... اگرچه در بسیاری از مواقع جوابگوی نیازهای برنامه نویسان ( طراحان ) سایتها است ولی استفاده از آنها دیگر توصیه نمی شود.
 4. كد نویسی بدون اشتباه‌ : در نوشتن كدهای HTML از نرم افزارهای ساخته شده برای این منظور استفاده كنید. استفاده از نرم افزارهایی چون Macromedia Dreamweaver باعث كاهش تعداد خطاهای احتمالی در كدهای یاد شده می گردند.
 5. اعتبار سنجی سایت : پس از كد نویسی و طراحی سایت، معتبر بودن كدهای نوشته شده را با استفاده از نرم افزارهای مربوط به آن بررسی كنید. برای مثال برای اعتبار سنجی كدهای HTML و CSS از نرم افزارهای آنلاین HTML-Validator و CSS-Validator استفاده نمایید.
 6. استفاده كمتر از فایلهای فلش : انیمیشن های فلش بسیار جذاب و زیبا هستند ولی زیبایی آنها همیشه نمایان نمی شود. بعضی از كاربران سایت شما ممكن است به علت نصب نبودن Flash Player امكان مشاهده ی تمامی بخش های سایت را نداشته باشند و در این صورت در اغلب مواقع با یك كلیك از سایتتان خارج می شوند. علاوه بر این استفاده بیش از حد از این انیمیشنها عملیات شناسایی سایت توسط موتورهای جستجو را با مشكلاتی روبرو می كند.
 7. استفاده كمتر از تصاویر حاوی عبارات كلیدی : در سایت خود هیچ وقت از نوشته هایی كه به فرمت تصویری (عكس) ذخیره شده اند استفاده نكنید. موتورهای جستجو قابلیت استخراج این متون را ندارند.
 8. اطلاعات منحصر به فرد : از میان معیارهای موفقیت یك وب سایت، داشتن مطالب و اطلاعات مفید از مهمترین این معیارها به شمار می رود. داشتن سایتی با اطلاعات منحصر به فرد بهترین برگ برنده است. لذا سعی كنید در وب سایت خود مطالب سودمند و غیر تكراری قرار دهید. منبع مطلب بودن بهتر از انبار مطالب سایتهای دیگر بودن است.
 9. عدم استفاده از موسیقی : استفاده از موسیقی تنها در وب سایتهای مرتبط با علم موسیقی و شاخه های مرتبط با آن توصیه می شود.
 10. عدم استفاده از پنجره های PopUp : استفاده از این پنجره ها نه تنها مفید نیست بلكه باعث كم شدن تعداد بازدید كنندگان سایتتان می شود. بنابراین از استفاده بی رویه از چنین پنجره هایی ، جدا پرهیز كنید.
 11. عدم استفاده مستقیم از فایلهای PDF : درصورت ارائه مقالات و موارد مشابه آن، بطور مستقیم از فایلهای PDF برای نمایش اطلاعات استفاده نكنید. به علت پایین بودن سرعت اینترنت در ایران، توصیه می شود مطالب مورد نظر خود را به صورت متون عادی (مشابه همین مقاله) سایت قرار دهید. در صورت تمایل می توانید فایل PDF مربوط به مقاله ی مورد نظر خود را به صورت جداگانه برای دریافت ( Download ) توسط كاربران، قرار دهید.
 12. قالب و طرح واحد : استفاده از قالبها و طرح های متفاوت برای قسمتهای مختلف سایت ایده جالبی نیست. در طراحی صفحات مختلف، بخشهای مشترك بین همه صفحات ( مانند منوی اصلی و ... ) را در محل ثابتی قرار دهید.
 13. سازگاری با همه مرورگرها : اطمینان حاصل كنید كه سایت شما در همه مرورگرهای معروف همچون IE , Opera , FireFox و ... به درستی به نمایش در می آید. همه كاربران از نرم افزار یكسانی استفاده نمی كنند.
 14. سازگاری با هر رزولوشن : طراحی صفحات سایت را طوری انجام دهید كه با هر رزولوشنی به درستی كار كند. برای رسیدن به این مقصود یا از مقدار دهی درصدی برای جداول استفاده كنید و یا از عرض ثابت ۷۸۰ پیكسل برای جدول اصلی صفحات سایت استفاده كنید. كاربران علاقه ای به استفاده از ابزارهای Scroll افقی ندارند.
 15. تمایز بین لینكها و متون عادی : با استفاده از تكنیكهای طراحی، بین لینكها و متون دیگر تمایز ایجاد كنید. بدین منظور می توانید از كدهای CSS استفاده كنید.
 16. لینكهای صحیح : همیشه سعی كنید از سالم بودن لینكهای موجود در وب سایتتان اطمینان حاصل كنید. وجود لینكهای خراب از نقطه ضعفهای سایت به شمار می آید.
 17. استفاده مناسب از رنگها : به هنگام طراحی سایت از تركیب رنگهای روشن استفاده كنید. رنگهای تیره خسته كننده هستند.
 18. توضیح برای تصاویر‌ : برای همه تصاویر موجود در سایت خود با استفاده از مشخصه Alt توضیح قرار دهید. در بعضی مواقع به علل مختلف تصاویر استفاده شده در سایت، بارگذاری نمی شوند. در این حالت بازدیدكننده سایت می تواند با خواندن توضیحات، بدون مشاهده تصویر، از موضوع آن مطلع گردد.
 19. انتخاب عنوان مناسب : عناوین مناسب برای صفحات وب از مهمترین فاكتورها برای بهینه سازی نتایج جستجو در موتورهای جستجو به شمار می آید. عنوان هر صفحه را با توجه به موضوع آن صفحه تعیین كنید.
 20. به روز رسانی سایت : از دیگر عوامل موفقیت یك سایت به روز رسانی آن است. برای حفظ بازدید كنندگان سایت خود سعی كنید سایت خود را به محلی متروكه تبدیل نكنید. حتی اگر مطلب مهمی برای ارائه كردن در سایت ندارید، با اضافه كردن یك خط نوشته به كاربران اطلاع می دهید كه این سایت به روز رسانی شده است.
 21. عدم استفاده از علائم و عباراتی همچون "در دست ساخت" : در صورتی كه بخشی از وب سایتتان آماده نیست دلیلی بر استفاده از علائم و نوشته هایی با مضمون "در دست ساخت" وجود ندارد. اكثر كاربران با مشاهده چنین پیغامها و علائمی، تصویر نامناسبی از سایت شما در ذهن خود می سازند كه از بازدید مجدد آنها از وب سایت شما جلوگیری می كند.
 22. ارتباط بین صفحات سایت : اگر سایتی با بیش از یك صفحه دارید ( ۹۹ درصد مواقع همینطور هست ) ، آنها را طوری طراحی كنید كه كاربران با حداقل تعداد كلیك بتوانند به دیگر صفحات مورد نظرشان منتقل شوند. به عبارت دیگر لینك صفحات اصلی و مرتبط را در همه صفحات سایت بگنجانید.
 23. ارتباط با سایتهای مرتبط : با سایتهای مرتبط با زمینه ی فعالیت سایت خود ارتباط برقرار كنید. در چنین ارتباطاتی نتایج سودمندی پنهان است.
 24. امكان جستجو : در صورت امكان قابلیت جستجو در مطالب سایت را در همه صفحات قرار دهید.
 25. خلاقیت داشته باشید : كارها و ابتكارات نو در اغلب موارد نتیجه خوبی به دنبال دارند.
 26. استفاده از تجربیات دیگران : از سایتهای مرتبط با موضوع سایت خود ایده بگیرید. اگرچه ابتكار و نوآوری بهتر است ولی استفاده از تجربیات دیگران كار اشتباهی نیست. ضمنا توجه داشته باشید كه نظر شما همیشه بهترین نظر نیست.
 27. انتخاب مناسب قلم : برای متون فارسی بهترین فونت Tahoma بوده و اندازه مناسب برای آن 10Pt میباشد.

-


 • تعداد بازدید: 1898
 • تاریخ انتشار: يكشنبه 24 مرداد 1389 ساعت 17:11


طراحی سایت, طراحی وب سایت, طراحی پرتال, طراحی پورتال, طراحی سایت داینامیک, افزایش رنکینگ وب سایت, بهینه سازی وب سایت, طراحی سایت شرکتی, طراحی پرتال سازمانی